Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Reagon familja e Gjeneral Xheladin Gashit: Gjykata Speciale po anashkalon krimet e shtetit serb

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Familja e Gjeneral Xheladin Gashit- Komandant “Plakut”, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzave ndaj drejtuesve të Ushtrisë Clirimtare të Kosovës, duke thënë se nuk janë kundër gjykatës, por janë kundër gjykimit të luftës tonë të drejt, duke i anashkaluar krimet makabre të shtetit serb që ka bërë që nga koha e Rankoviqit e deri në luftën e fundit të UÇK-së.

  Në reagimin e kësaj familje thuhet se lufta është fituar sepse e gjithë UÇK-ja, ishte e bashkuar, dhe edhe këtë betejë do ta fitojnë sepse do të bëhen bashkohen.

  Reagim nga familja e Gjeneral Xheladin Gashit- Komandant “Plakut“

  Ne si familje duke parë zhvillimet e fundit në vend dhe jemi shumë të brengosur për situatën e krijuar pas arrestimeve dhe bastisjeve që janë duke ndodhur ndaj themeluesve të UÇK-së dhe kontribuuesve më të mëdhenj për çlirimin e vendit nga okupatori serb. Nuk jemi kundër Gjykatës Speciale, por jemi kundër, pasi që kjo gjykatë po gjykon vetëm luftën tonë të drejt duke i anashkaluar krimet makabre të shtetit serb që ka bërë nga koha e Rankoviqit e deri në luftën e fundit të UÇK-së ku triumfuam bashkë me shtetet aleate të popullit shqiptar kundër pushtuesit serb.

  Luftën e fituam sepse të gjithë ishim NJË por edhe këtë betejë do ta fitojmë sepse do të bëhemi NJË.

  Andaj ju Çlirimtar mbajeni kokën lartë sepse edhe në luftë po edhe në paqe ju ka ra hise për t’u bërë kurban për këtë vend, mbahuni siç jeni mbajt edhe në kohë më të vështira.

  Qofshi Faqebardhë!

  Familja Gashi –Komoran

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.