×
 • Lajme
 • Lajme

  Reagojnë nga Serbia, e quajnë provokim vizitën e Kurtit sot në Veri

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë, Petar Petkoviq, ka reaguar pas vizitës së kryeministrit të Kosovës në komunat në veri.

  Ai ka thënë se Albin Kurti duke shkuar në komunën e Leposaviqit, e më pas në Zubin Potok, ka vendosur të ngrejë tensione të reja në veri të Kosovës vetëm një ditë para vazhdimit të dialogu në Bruksel.

  Siç thuhet në deklaratë, ky është një kërcënim i ri për serbët në veri të Kosovës, “veprim me të cilin Kurti dëshiron drejtpërdrejt të shkaktojë tensione të reja në veri dhe me të cilin ka treguar se atij nuk i intereson asnjë normalizim dhe depërshkallëzimi.”

  “Për të qenë absolutisht i qartë, Kurti nuk ka çfarë të kërkojë në veri të Kosovës, ku nuk është i mirëpritur. Fakti që i gjithë Leposaviqi ishte bllokuar kur shkoi në ndërtesën e komunës, ku e priste një kryetar i rremë është dëshmia më e mirë se për çfarë shfaqje force po flasim. Gjithashtu, fakti që të gjitha rrugët janë bosh në Leposaviq dhe Zubin Potok tregon qartë se populli serb tregon përbuzje ndaj provokimit të Kurtit”, tha Petkoviq.

  Sipas tij ky veprim i Kurtit shkaktoi revoltë dhe indinjatë te serbët të “cilët e shohin atë si një pushtues që i keqtrajton çdo ditë dhe ushtron dhunë institucionale, fizike e të tjera ndaj tyre.”

  “Shtrohet pyetja se kush e ka miratuar vizitën e Kurtit në veri dhe në çfarë mënyre, kush nga përfaqësuesit ndërkombëtarë është informuar, nëse KFOR-i dhe EULEX-i kanë ndihmuar dhe janë pajtuar për këtë provokim”, ka pyetur Petkoviq.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.