×
 • Lajme
 • Lajme

  Ramadani: Informacioni për planin e atentatit ndaj Kurtit ishte serioz, por publikimi i gërditshëm

  FrontOnline
  12 Shkurt 2024

  Burim Ramadani, ish-kryeinspektor i Agjencisë Kosovare për Inteligjencë (AKI), ka folur për raportimin me burime të Radio Televizionit të Kosovës (RTK), se ndaj kryeministrit të Kosovës  Albin Kurti ishte synuar një atentat teksa qëndronte në Maqedoninë e Veriut.

  Ramadani në “Pressing” të T7, ka thënë se ndaj liderëve të shtetit vazhdimisht ka kërcënime, duke thënë se informacioni duket serioz.

  Por ai kritikoi mënyrën sesi RTK-ja e raportoi informacionin, që sipas Ramadanit dukej “sikur ishte fake news”, por ai thotë se personalisht “nuk po e thotë këtë”, duke folur në aspektin profesional.

  “Së pari informacionet për kërcënimet e liderëve janë të vazhdueshme, fatketqisht. Ka pasur, ka dhe ka me pas situata ku ka informacion që  kryeministrat, presidentët, liderët e partive kanë kërcënime dhe për këtë janë masat e sigurisë”.

  “Informacioni duket që ka qenë serioz, është përfshirë edhe me resurse njerëzore si informacion, por edhe me burime të hapura që është një prej formave si bëhet inteligjenca po ashtu”.

  “Informacioni duket serioz, por forma si është publikuar është e gërditshme. Së pari informacioni ka dale më u pa, nuk po them që është, por ka dalur ashtu si fake news total. Prej një informacioni që ka qenë serioz ka dalë në publik si fake news. Informacioni ka dalur në medium publik kohën kur kryeministri ka qenë në Shkup, pra në vendin e ngjarjes”.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve nuk është në të njëjtat nivele...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.