Gjuha:
×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Rama nuk është shquar kurrë si patriot – në vend që të jetë faktor bashkues, po ndez fitilin”

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, i ka quajtur shpifje të Kryeministrit shqiptar Edi Rama, deklaratat e dhëna drejt Lulëzim Bashës.

  Lauka vlerëson se qëndrimi i Ramës për çështjen e Gjykatës Speciale në Kosovë, është instrumental dhe hipokrit.

  Sa i përket shpifjeve të Edi Ramës, kundër kundërshtarëve të vet politikë. Sa e njoh Edi Ramën, ai nuk është shquar kurrë si patriot. Por ka qenë kozmopolit”.”Edhe në 2013 kur u bë kryeministër, për nevoja të veta, për kapital politik u kujtua që për të marr poza patriotike ndoshta merr ndonjë votë sepse ende ka ndikim në elektorat ana patriotike atdhetare edhe në Shqipëri dhe Kosovë, – po t’ia heq këtë petk ai mbetet prapë ai kozmopoliti i formuar”.”Sepse në vitet e fundit ai mbështeti tezën e ndarjes së Kosovës, ishte ndër të vetmit politikanë, që iu bashkua Hashim Thaçit dhe një grupi të vogël për ndarje të Kosovës”.”Ai ka bërë disa deklarata kontradiktore, por them mendimin tim për atë njeri”.

  ”Më vjen keq për situatën që është katrandis. Nuk e di a ka pension për ta ndihmuar, por duhet ta ketë. Unë gjykoj nga heroizmi që ka bërë në atë kohë. E ka futur edhe nënën e tij në lojë”.”Për këtë që ka bërë atë unë i heq kapelën atij. Ai kishte rënë plotësisht. Fati i tij mua më shqetësoi dhe nëse ka mundësi shteti i Kosovës, duhet ndërhyjë dhe ta ndihmojë atë”.”Qëndrimi i Edi Ramës, është qëndrim instrumental dhe hipokrit. Instrumental që e përdor për vete, dhe hipokrit pra me dy fytyra”.Sipas tij, kryeminsitri Edi Rama në vend që të jetë faktor bashkues ai po nxit përplasje, për shkak të zgjedhjeve, njofton Klan Kosova.”Në vend që të jetë faktor bashkues, ai (Edi Rama) po fut fitilin. Po e njollosë kundërshtarin e vet politik për 25 prillin”.”Lulëzim Bashën, unë e njoh. Nuk kam ndonjë simpati për të – e kam kritikuar për largimin e amendamenteve, sepse ia la pushtetin krejt zotërisë Edi Ramës”.

  Unë e kam pas ministër Lul Bashën, si ministër është një nga dy personat që ka bllokuar dosjen time. Lulëzim Basha në këtë rast për Kosovën, s’ka as hak – as hile”.”Ai ka qenë një nënpunës- përkthyes, por nuk ka qenë vendimmarrës. Vendimmarrës kanë qenë të tjerët. UÇK-ja është e mbrojtur. E gjithë bota me u ngrit në këmbë, nuk e njollos”.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.