×
 • Lajme
 • Lajme

  Rama-Erdoganit: Nuk harrohet njohja e pavarësisë së Kosovës nga ju në minutat e para të shpalljes së saj

  FrontOnline
  20 Shkurt 2024

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do të harrohen nga shqiptarët.

  Ai, në konferencën e tij të përbashkët me Erdogan në Ankara, ka përmendur njohjen që Turqia i ka bërë Kosovës kur e shpalli pavarësinë para 16-vjetëve.

  “Shqiptarët, Shqipëria dhe Kosova nuk mund të harrojnë tre gjëra që mbeten në kujtesën tonë kombëtare për sot dhe për nesër fal jush dhe qeverisë tuaj. Kosova u njoh si Republikë e pavarur pak minuta pasi parlamenti i saj shpalli pavarësinë. E dyta kur Shqipëria u godit nga një tërmet me pasoja jashtëzakonisht të rënda ju ishit i pari që komunikuat me mua më thatë që sa të jetë Turqia, Shqipëria nuk do të jetë kurrë vetëm, dhe bëtë iniciativën publike për fillimin e menjëhershëm të 500 apartamenteve të reja”.

  “E treta kur Shqipëria dhe populli shqiptar bashkë me popujt e tjerë të rajonit tonë të Ballkanit u ndjenë si peshku pa ujë, momenti kur bota u godit nga pandemia COVID-19 dhe teksa shikonim nëpër ekranet e televizioneve evropiane fillimin e vaksinimit në Evropë, nëse nuk do të ishte Turqia dhe nëse nuk do të ishit ju personalisht kushedi se sa njerëz do të kishin humbur jetën. Këto tre momente mes jetës dhe vdekjes nuk harrohen kurrë”, ka thënë Rama. /Klankosova.tv

  One Stop Shop i Petrol Company, një market ndryshe në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme12 Prill 2024
  Inspektorati i Policorë i Kosovës, departamenti i Inspektimeve ka publikuar sot raportin e inspektimit të jashtëzakonshëm, ku janë përfshirë në stacionet policore...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidenca e Republikës së Kosovës, njofton se përmes një video-adresim Hillary Clinton, Sekretarja e 67-të e Shtetit të SHBA-ve, do të flas...
  Lajme12 Prill 2024
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se rasti i fundit i femicidit në Kosovë paraqet një rast tjetër të mjerueshëm të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Rreth 40 lëshime raketash janë identifikuar duke kaluar nga Libani, tha ushtria izraelite. Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes së...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.