×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qytetarët e Maqedonisë presin ulje të çmimit të kartonit të gjelbër, po bëhen analiza

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Autoritetet ende po bëjnë analiza të mundësinë eventuale të korrigjimit të çmimeve, tha shefi i Agjencisë për mbikëqyrje, Klime Poposki. Analizohen të gjitha aspektet e mundshme, por zgjidhja më e mirë që shikon Poposki është liberalizimi i tregut të automjeteve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Nëse ndodh liberalizimi, cila është përvoja e vendeve të tjera që kanë kaluar nëpër ato procese të liberalizimit me siguri që do të ketë një periudhë kur priten çmime më të ulëta për sigurimin nga përgjegjësia përmes palës së tretë. Ne po flasim për mbulimin brenda dhe mbulimit jashtë vendit, gjegjësisht kartoni i gjelbër”, thotë Klime Popovski.

  Kryeministri Zaev kohët e fundit njoftoi se do të ketë ndryshim të çmimit.

  Në këtë vend, mund të merret karton i gjelbër për një muaji ose një viti. Çmimi për një muaj është 30 euro për automjetet deri në 66 kw, dhe 60 euro për mbi 66kw. Çmimi për një vit është 60 ose 90 euro. Kamionët dhe autobusët paguajnë rreth 280 euro.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.