×
 • Lajme
 • Lajme

  QUINT mbështet Kosovën në KiE pasi ta çojë draftin e Asociacionit në Gjykatë

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Burim Ramadani, ish-kryeinspektor i Agjencisë Kosovare për Inteligjencë (AKI), ka folur për çështjen e procesit të anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës.

  Ai ka thënë vendet e QUINT’it do të bëjnë një kërkesë në drejtim të Qeverisë së Kosovës ku do të kërkohet procedimi i draft -statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Gjykatën Kushtetuese.

  Kjo si parakusht që Kosova të mund të llogarit se do t’i ketë votat për t’u bërë pjesë e Këshillit të Evropës.

  “QUINT’i do t’i paraqesë Qeverisë së Kosovës dhe kryeministri Kurti faktet ose kërkesën, qëndrimin që procedimi i Asociacioni në Gjykatë Kushtetuese është parakusht për votat në Këshill të Evropës dhe kjo sipas të gjitha gjasave mund të ndodh gjatë kësaj jave”, ka thënë Ramadani.

  Më tutje, ai ka thënë se brenda QUINT është larguar kushti i shpronësimeve në veri, duke mbetur vetëm Asociacioni.

  “Ka pasur zhvillime gjatë kësaj periudhe të fundit, ka pasë kompromis edhe brenda QUINT’it, është tërhequr parakushti për çështjen e shpronësimeve në veri. Një shtet ka kërkuar që të largohet çështja e shpronësimit si parakusht”, ka thënë Ramadani/Express/

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.