×
 • Auto
 • Auto

  Qeveria italiane, kompanisë Stellantis: Vetura juaj quhet Milano, por ju e prodhoni në Poloni – nuk lejohet

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Ministri i industrisë i Italisë, Adolfo Urso, ka kritikuar Stellantis për prodhimin e automjetit të parë plotësisht elektrik Alfa Romeo jashtë vendit, duke theksuar se ky vendim shkel ligjin italian.

  Alfa Romeo në pronësi të Stellantis, markë kjo pjesë e industrisë italiane automobilistike, së fundmi ka zbuluar SUV-in e saj të ri Milano, të emëruar sipas qytetit ikonik verior italian të Milanos, ku Alfa Romeo u themelua në vitin 1910.

  Por, bëhet e ditur se ky model po nderohet në fabrikën Tychy në Poloni dhe është modeli i parë i markës i prodhuar jashtë Italisë, shkruan Reuters,

  “Një veturë e quajtur Milano nuk mund të prodhohet në Poloni. Kjo është e ndaluar me ligjin italian”, tha Urso.

  “Një veturë e quajtur Milano duhet të prodhohet në Itali. Përndryshe, është mashtrim që nuk lejohet sipas ligjit italian”, shtoi ministri.

  Ndryshe, Stellantis ende nuk ka komentuar në lidhje me deklaratat e ministrit italian.

  CEO i Stellantis, Carlos Tavares, tha se prodhimi i Milanos në Poloni dhe jo në Itali do të fitojë 10 mijë euro më shumë nga çmimi i tij i shitjes me pakicë, i cili fillon nga 30 mijë euro për versionin e tij më të lirë hibrid. /Telegrafi/

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Auto17 Maj 2024
  Një vit më parë Kia njoftoi planet për të prezantuar dy kamionë elektrikë deri në vitin 2027. E me sa duket njëri...
  Auto17 Maj 2024
  Shkencëtarët duket se kanë gjetur një lidhje midis shkarkimit të automjeteve dhe rritjes së incidencës së astmës. Kjo u konkludua nga një...
  Auto16 Maj 2024
  Rolls-Royce ka përditësuar SUV-in e saj më të shitur Cullinan, gjashtë vjet pas lansimit. Dhe siç bëhet e ditur, ai vjen me...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Lajme19 Maj 2024
  Ambasadori i ShBA-së, Jeffrey Hovenier, ka thënë se është i nderuar që ishte i pranishëm në momentin kur është nënshkruar marrëveshja kundër...
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mirëpriti sot nënsekretaren e Departamentit të Shtetit amerikan për Çështje dhe Diplomaci Publike, Elizabeth Allen. Në fillim...
  Lajme19 Maj 2024
  Pas një periudhe të gjatë që nuk e kishin parë djalin e tyre, prindërit e ish-presidentit Thaçi sërish kanë marrë rrugën e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.