×
 • Lajme
 • Lajme

  Qerkini: S’ka transparencë në gjykimin e ish-krerëve në Hagë, kohëzgjatja e paraburgimit është shqetësuese

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  Me mbarëvajtjen e gjykimit të ish-krerëve të UÇK-së, nuk janë shprehur të kënaqur avokatët e akredituar të Speciales.

  Avokati Artan Qerkini thotë për Front Online se s’ka transparencë në proces.

  Ai deklaroi se gjykimi po vonohet si shkak i numrit të madh të dëshmitarëve.

  “Procesi është i ngadaltë për shkak të numrit të lartë të dëshmitarëve jo për dinamikën e gjykimit. Procesi po vazhdon të jetë jo transparent, nëse shumica e seancave gjyqësore janë seanca private ku publiku nuk ka qasje nuk mund t’ia krijojë një përshtypje se çfarë po ndodh me procesin dhe çfarë dëshmi po japin dëshmitarët”, u shpreh Qerkini.

  Me kohëzgjatjen e paraburgimit nuk po pajtohet avokati Qerkini.

  Sipas tij, masa ndaj ish-krerëve të UCK-së është dashur të zbutet.

  “Kohëzgjatja e paraburgimit është shqetësuese më shumë se tre vite të pandehurit janë në paraburgim masa nuk është zbutur edhe pse standardet ndërkombëtarë kërkojnë që me kalimin e kohës masa të zbutët deri në një vendim final të gjykatës”, deklaroi Qerkini.

  Nuk dihet se sa mund të zgjatë procesi në Hagë, thotë avokati i akredituar nga Specialja.

  “Është vështirë të prognozohet se sa mund të zgjasë ky proces, nuk dihet mbrojtja sa dëshmitarë do t’i ftojë pasi prokuroria ta përfundojë rastin e tij”, theksoi Qerkini.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës me procedura të shpejtuara përgjatë 9 muajve...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Lajme13 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e Studenicës dhe atë të Llashticës ku forcat serbe 25 vjet më parë, me...
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.