×
 • Opinione
 • Opinione

  “Pushtim i mundshëm…, tanke e trupa serbe në kufirin me Kosovën”, çfarë thotë Elizabeth Shackelford në analizën e fundit

  Elizabeth Shackelford
  16 Tetor 2023

  Mediumi amerikan “Stars and Stripes,” i cili merret ekskluzivisht me çështjet ushtarake, së fundmi ka publikuar një analizë të Elizabeth Shackelford për zhvillimet e fundit në arenën ndërkombëtare, ku specifikisht përmendet edhe Kosova.

  Elizabeth Shackelford është një anëtare e lartë për politikën e jashtme të SHBA-së në Këshillin e Çikagos për Çështjet Globale. Ajo ka qenë më parë një diplomate amerikane dhe është autore e “The Dissent Channel: American Diplomacy in a Disonest Age”.

  “Siguria kombëtare e Amerikës varet shumë nga forca dhe efektiviteti i politikës sonë të jashtme dhe mbrojtjes. Të dyja po vuajnë plagë të shkaktuara nga vetë politika jonë jofunksionale“, thotë ndër të tjerash ajo, e cila kritikon edhe politikën e SHBA-së për zhvillimet e fundit.

  Tutje, Shackelford ka përmendur krizat e sigurisë mes Rusisë dhe Ukrainës, Azerbejxhanit dhe Armenisë, po ashtu këtu ka përmendur edhe Kosovën dhe Serbinë.

  “Ka të ngjarë të mos jetë rastësi që epoka e mosfunksionimit politik të Amerikës përkon me një periudhë përkeqësimi të rendit ndërkombëtar. Komuniteti ndërkombëtar u tregua i paaftë për të penguar Rusinë nga pushtimi i saj në shkallë të plotë të Ukrainës. Negociatat nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera nuk ishin në gjendje të zgjidhin konfliktin e vazhdueshëm azeri-armen mbi Nagorno-Karabakun, të cilin Azerbajxhani e përfundoi në shtator me një ofensivë ushtarake pas një bllokade mujore“, thotë Elizabeth Shackelford, përcjell Demokracia.com.

  Ajo ka treguar se Serbia në kufirin me Kosovën po dërgon tanke dhe kështu ka ngritur alarmin për pushtim të mundshëm.

  “Serbia aktualisht po ndërton trupa dhe dërgon tanke në kufirin e saj me Kosovën, duke ngritur alarmin për një pushtim të mundshëm edhe atje. Këto janë vetëm disa shembuj të agresorëve në mbarë botën që hetojnë vendosmërinë e komunitetit ndërkombëtar. Secili prej këtyre konflikteve mund të jetë i kushtueshëm dhe i rëndësishëm për interesat tona të sigurisë kombëtare në mbarë globin. Për mirë apo për keq, lidershipi i SHBA-së është i lidhur pazgjidhshmërisht me rendin botëror sot. Nëse Shtetet e Bashkuara nuk mund të udhëheqin me shembull si një mbrojtëse e demokracisë dhe shtetit ligjor në vend, ne do ta kemi të vështirë t’i mbrojmë ato diku tjetër“, ka komentuar Shackelford./Demokracia

  Opinionin e plotë të saj e gjeni këtu: https://www.stripes.com/opinion/2023-10-09/america-political-dysfunction-national-security-11646212.html

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Opinione22 Shkurt 2024
  Nga: Olga Chyzh / The Guardian (titulli origjinal: What does Alexei Navalny’s death tell us? That Putin seems to be devising his...
  Opinione21 Shkurt 2024
  Shkruan: Blerim Shala Kujt i kujtohet sot fati (apo kobi) i Jamal Kashoggit, gazetarit të gazetës prestigjoze ‘The Washington Post’? Ta merr...
  Opinione20 Shkurt 2024
  Nga Janusz Bugajski: Nën sundimin e Presidentit Aleksandar Vuçiq, Serbia po përpiqet në mënyrë të dëshpëruar të imitojë Rusinë. Ajo kërkon të...
  Të tjera
  Vip24 Shkurt 2024
  Dinamikat e spektaklit të fundit sollën dhe debati ne parë mes Heidit dhe Romeos, një nga tre çiftet e shtëpisë së “Big...
  Vip24 Shkurt 2024
  Artisja e njohur, Rina Balaj në bashkëpunim me rep-artistin, Marin kanë publikuar projektin më të ri muzikor. “Jena dashtë” titullohet kënga e...
  Vip24 Shkurt 2024
  Ish-banorët e Big Brother VIP Kosova, dhe ndër më të komentuarit për zërin e tyre magjik, Adri dhe Ilirana kanë sjellë projektin...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka thënë se Ukrainës duhet t’i bëhet mbështetje e fuqishme në luftën e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ukraina në ditën e dyvjetorit të pushtimit nga Rusia ka nënshkruar marrëveshje të veçanta sigurie me Kanadanë dhe Italinë. Në ceremoninë e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Javën e ardhshme ka gjasë të bëhet transferi i parë nga paketa 50 miliardëshe e Bashkimit Evropian si ndihmë për Ukrainën. Presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.