×
 • Lajme
 • Tenderët
 • Lajme

  Pushtetarët vazhdojnë luksin, “Auto Mita” shpërblehet me kontratë 1.2 milionë € për vetura të përdorura

  FrontOnline
  24 Nëntor 2023

  Zyrtarët e shtetit të Kosovës do t’i kenë në dispozicion një vjeçar veturat e markave “Dacia” dhe “Renault” për shfrytëzimin e të cilave nga buxheti i vendit do t’i paguhen 1.2 milionë euro kompanisë “Auto Mita”, raporton portali Front Online.

  Në bazë të dokumenteve (kontratave) që ka siguruar “Front Online” dëshmohet se për veturat “Dacia Sandero” e prodhuar në vitin 2017, shteti i Kosovës kësaj kompanie do t’i paguaj qira vjetore prej 2400 euro, ndonëse çmimi i kësaj veture në tregun vendor sillet nga 5-6 mijë euro, bazuar në çmimin në platformën online të shitblerjeve “merrjep”.

  Edhe më shtrenjtë se veturat e prodhuesit rumun, për një veturë të prodhuesit francez “Renault Megane” kompanisë “AutoMita” do t’i paguhen 3600 euro në vit.

  Sipas kontratës të nënshkruar në mes të Agjencisë Qendrore të Prokurimit, Institucion ky i cili zhvillon prokurime të centralizuara dhe kompanisë “Auto Mita”, bëhet fjalë për qiramarrje të 387 veturave, prej të cilaave 163 janë të markës “Dacia Sandero”, deri sa 224 janë “Renault Megane”.

  Këto vetura, të cilat shteti i ka marrë me qira edhe për një vit nga kompania “Auto Mita” janë shfrytëzuar nga Institucionet e Kosovës gjatë 4 viteve të fundit. Por, pavarësisht amortizimit të tyre vlera e qirasë që në atë kohë e kanë marrë Institucionet me vlerën aktuale të qirasë është më e ulët për vetëm 50 euro.

  Front Online i ka dërguar pyetje kompanisë “Auto Mita” për të marrë më shumë informacione rreth gjendjes teknike të veturave dhe çmimeve të kontraktuara për shfrytëzim, por as pas dy ditë pritje nuk ka arritur të marrë përgjigje nga ta.

  / Front Online /

   

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, është shprehur i tronditur nga vdekja e 26 vjeçarit nga Deçani, i cili u godit për vdekje...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Pasditen e së hënës, një vet-aksident ka ndodhur në Suharekë. Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prizrenit, Shaqir Bytyqi tha për Front...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Ismajl Kurteshi, ka thënë në emisionin Info Magazine se Rregullorja për dinarin është në përputhje me ligjin dhe...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.