×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pse u krijua NATO?

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Ky samit i sotëm në Washington i NATO-s shënon 75 vjetorin e organizatës.

  E themeluar në vitin 1949 – katër vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore për mbrojtjen kolektive të anëtarëve të saj – ajo lidhi sigurinë e SHBA-së me aleatët e saj europianë kundër Bashkimit Sovjetik.

  Deri në vitin 1949, diktatori sovjetik Stalini kishte arritur të instalonte qeveri komuniste në shumicën e vendeve të Europës Lindore për të vepruar si një “zonë tampon” për të mbrojtur Bashkimin Sovjetik nga sulmet. Kishte frikë se Bashkimi Sovjetik mund të bënte të njëjtën gjë me vendet në Europën Perëndimore.

  Bllokada e Berlinit e vitit 1948 e bindi Perëndimin se ata kishin nevojë për një organizatë mbrojtëse, në rast të një sulmi sovjetik ndaj një vendi kapitalist.

  SHBA-ja ishte e shqetësuar se komunizmi tani do të përhapej në vende të tjera dhe formimi i NATO-s nënkuptonte që SHBA-ja mund të vendoste armë në shtetet anëtare.

  Organizata pa fundin e komunizmit – mposhti bllokun sovjetik pa gjuajtur asnjë të shtënë. Ajo hyri në luftë për herë të parë në Ballkan në vitet 1990, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

  Më pas u nis në një rrugë të re – të ashtuquajturat operacione “jashtë zonës” përtej kufijve të NATO-s, veçanërisht operacionet e saj në Afganistan dhe luftën më të gjerë kundër terrorit.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se vendimi i tij për t’u tërhequr nga gara për rizgjedhje, ka qenë “gjëja...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Bota/Rajoni22 Korrik 2024
  Shumë sondazhe në javët e fundit treguan se Kamala Harris performoi pak më mirë se Presidenti Biden në një garë hipotetike mes...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Safet Gërxhaliu, ish kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) thotë se bashkëpunimi ekonomik në mes të Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se vendimi i tij për t’u tërhequr nga gara për rizgjedhje, ka qenë “gjëja...
  Kronika23 Korrik 2024
  Një burrë në fshatin Treboviq të Pejës, ka raportuar në polici se vajza e vëllait të tij e cila është me aftësi...
  Kronika23 Korrik 2024
  Një grua në Viti e ka njoftuar policinë e Kosovës se para një viti është sulmuar seksualisht nga një burrë në Viti....
  Lajme23 Korrik 2024
  Pas dyshekëve, produkti i dytë më i eksportuar në Amerikë gjatë vitit që lamë pas janë artikuj të veshjeve për burra dhe...
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.