×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pse është mirë për shëndet të vraposh jashtë në të ftohtë?

  FrontOnline
  05 Dhjetor 2023

  Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të ftohtë nuk është vetëm në rregull, me përgatitjen dhe pajisjet e duhura, por gjithashtu ka përfitime të shumta.

  Sipas Kolegjit Amerikan të Mjekësisë Sportive, është e sigurt të vraponi në mot të ftohtë për sa kohë që vishni rrobat e duhura dhe merrni masa paraprake për të shmangur lëndimet.

  Përfitimet e vrapimit në të ftohtë

  Po, të dilni nga shtëpia juaj e ngrohtë në ajrin e ngrirë kërkon motivim shtesë, por ka përfitime për të vrapuar në të ftohtë. Vrapimi në mot të ftohtë mund të shkaktojë lirimin e endorfinës, përmirësuesit natyralë të humorit të trupit, duke çuar në një rritje të humorit dhe mirëqenies së përgjithshme.

  Miliona njerëz përjetojnë simptoma të çrregullimit afektiv sezonal (SAD) kur temperaturat ulen dhe humbasin rrezet natyrale të diellit, por vrapimi mund të shërbejë si një ilaç shumë efektiv dhe i shëndetshëm.

  Vrapimi në mot të ftohtë gjithashtu mund ta detyrojë trupin tuaj të punojë më shumë për të ruajtur temperaturën e tij bazë, duke rezultuar në një rritje të shpenzimit të kalorive gjatë vrapimit. Ka pasur gjithashtu studime që tregojnë se moti i ftohtë mund të aktivizojë një lloj indi që e kemi quajtur ‘dhjamë kafe’, e cila përshpejton metabolizmin./FrontOnline/

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Shkurt 2024
  Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumturit. Hulumtimi nga David Blanchflower, profesor...
  Lifestyle23 Shkurt 2024
  Një dietë ushqimore e pasur me fruta dhe perime është çelësi për një shëndet të mirë! Por, në realitet jo të gjithë...
  Lifestyle22 Shkurt 2024
  Përdorimi i cigareve elektronike shton rrezikun e atakut kardiak, infarktit apo sëmundjeve të zemrës. Sipas një studimi të ri, rreth një në...
  Të tjera
  Sport25 Shkurt 2024
  Vazhdojnë të dalin detaje të reja se çfarë do të thotë ardhja e Kylian Mbappe për një Real Madrid që tashmë e...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Vip25 Shkurt 2024
  Moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është mjaftë aktive në mediat sociale. Ajo ka befasuar ndjekësit teksa publikon një video ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.