×
 • Lajme
 • Lajme

  PSD: Zgjedhjet e reja janë lajm i mirë, nuk do votohet për programe por do votohet lideri suprem

  FrontOnline
  22 Dhjetor 2020

  Partia Socialdemokrate thotë se zgjedhjet e reja janë lajm i mirë sepse paraqesin kalimin nga gjendja e agonisë tek dinamikat e reja.

  Sipas tyre emrat në qeverisje janë ndërruar por modeli ka mbetur i njejti.

  Në këto zgjedhje nuk votohet për koncepte thonë nga PSD, por për liderin suprem pa asnjë ndërmjetësim.

  Ky është njoftimi i plotë nga PSD:

  Fillimi i një kronike të paralajmëruar
  Kosova po shkon drejt zgjedhjeve. Kështu thotë vendimi i Gjykatës Kushtetuese. Edhe një herë Gjykata u çkap. Apo u kap?! S’ka rëndësi. Kapja e çkapja janë fjalët që vizatojnë dyshen e kontradiktës së rrejshme. Ka një kohë shumë të gjatë ç’prej se gjithçka shpjegohet përmes shënjuesit “antikorrupsion”. Ky akumulim do të zbrazet kësaj radhe. Ndarja e krijuar është ajo midis njerëzve të mirë e të ndershëm dhe batakqinjve. Në vend të miqve të popullit, një etikë e re barazitare na duhet.
  Zgjedhjet e reja janë gjithsesi lajm i mirë. Jo thjesht sepse po e ushtrojmë demokracinë, por sepse ato paraqesin kalimin nga gjendja e agonisë tek dinamikat e reja. Në fakt, tek një horizont i ri, me kontradikta të reja.
  Kosova për një kohë të gjatë qeveriset keq. Emrat janë ndërruar, por modeli ka mbetur. Ky model është neoliberalizmi me taksa të sheshta, e me privatizime masive. Ky model ekonomik e presupozon ideologjikisht, por e ka edhe si kusht operues zyrtarin e korruptuar. Është ky model që ka krijuar pabarazi e nuk po lejon zhvillim shoqëror. Në Kosovë po ndodhë fenomeni që ka ndodhur gjithandej. Neoliberalizmi, për t’ia siguruar vazhdimësinë sistemit e strukturës i ka deligjitimuar elitat politike. Këto të fundit janë ndërruar, por jeta e njerëzve aspak. Këto zgjedhje në fakt tregojnë limitet e partive që deri tash kanë udhëhequr me Kosovën. Këto parti, nuk munden as nuk dijnë ndryshe. Ndaj, le të ikin, mbase mësojnë diçka rrugës.
  Nuk ka pasur nevojë të shihet rënia e murit të Berlinit për ta kuptuar që një sekuencë kishte marrë fund. Ata që presin deri në fund, janë dogmatët më të ndryshkur. Njëjtë, nuk ka nevojë të shohim e të presim qeverisjen deri në fund për ta parë kufirin. Në fakt, partitë e majta në Evropë kanë braktisur idealet para ardhjes në pushtet. E majta në Francë fitoi në vitin 1981, por që ajo kishte hequr dorë prej përpjekjes emancipuese është kuptuar qysh në vitin 1968. Njëjtë, ata që na thonë të mos paragjykojmë dhe ta vlerësojmë Albin Kurtin nga rasti në rast, në fakt tregojnë për mungesë të kritikës sistematike dhe dembeli të mendjes.
  Çfarë na pret është një amalgamë midis diskursit totalitar, dhe qeverisjes që sa i përket politikave ekonomike do të jetë maksimalisht qeverisje e informuar nga qendra. Kjo mospërputhje zgjidhet lehtë aty ku bashkohen e reduktohen të gjitha: te lideri suprem. Në fakt, në këto zgjedhje nuk votohet për koncepte, programe, as për parti. Votohet ekskluzivisht lideri suprem, pa asnjë ndërmjetësim.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se ishte kundër takimit mes shefit të partisë së tij, Memli Krasniqit dhe kryeministrit të...
  Lajme29 Maj 2024
  Një person është arrestuar në Leposaviq për “vjedhje identiteti”. Rastin për Klankosova.tv e ka konfirmuar zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin...
  Lajme29 Maj 2024
  Bernard Nikaj Sekretar për Marrëdhënie Ndërkombëtare në  PDK tha se kanë provuar që të i’a shkurtojnë Kurtit mandatin së paku për tetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.