×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Programi Botëror i Ushqimit ndërpret dërgesat në Gazën veriore

  FrontOnline
  20 Shkurt 2024

  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave kishin duruar “kaos dhe dhunë të plotë për shkak të rënies së rendit civil”.

  Agjencia thotë se vendimi nuk është marrë lehtë dhe ekuipazhet janë përballur me turma, të shtëna me armë zjarri dhe plaçkitje, shkruan bbc, transmeton klankosova.tv

  OKB-ja ka paralajmëruar për urinë në veri që nga dhjetori.

  WFP ( World Food Programme), thotë se këto raporte të fundit janë prova e një “rrëshqitjeje të shpejtë drejt urisë dhe sëmundjeve”.

  Ushtria izraelite urdhëroi 1.1 milionë civilë palestinezë që të evakuojnë të gjitha zonat në veri të Wadi Gazës dhe të kërkojnë strehim në jug në fillim të ofensivës së saj tokësore në tetor.

  Zona e evakuimit përfshinte qytetin e Gazës – i cili para luftës ishte zona më e dendur e populluar e territorit.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ndihmëssekretari i Byrosë për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike i Departamentit të Shtetit Amerikan, James O’Brien, nesër do qëndrojë në Beograd. Ai madje...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ka dështuar për të tretën herë, nisja e gjyqit të themelit për 19 të pandehurit në dosjen e ashtuquajtur si “Plumbi i...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-kryeministri Isa Mustafa i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti për një deklaratë që ai e bëri sot në 11 vjetorin e Marrëveshjes...
  Sport19 Prill 2024
  Sot në selinë e Federatës së Futbollit të Kosovës është bërë tërheqja e shortit për gjysmëfinale të Kupës së Kosovës, në praninë...
  Sport19 Prill 2024
  Gjykata Themelore në Pejë, – Departamenti i Përgjithshëm, Divizioni Civil, e ka aprovuar pjesërisht kërkesën e palës së mbrojtur Suela Muminoviq-Gjakova, për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.