×
 • Lajme
 • Lajme

  Prishtina bëhet me qendër për trajtim të fëmijëve në situatë rruge

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me përfaqësuesit e organizatës “Terre des hommes (Tdh)” sot kanë përuruar Qendrën për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge.

  Përmes kësaj qendre synohet të ulen rreziqet dhe abuzimet që u kanosen kësaj kategorie të fëmijëve.

  Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti tha se përmes kësaj qendre po ofrohet mundësia që fëmijët e margjinalizuar t’i realizojnë ëndrrat e tyre.

  Ai tha se Qendra për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge aktualisht ka kapacitet për 25 fëmijë në qëndrim ditor, por që shprehu gatishmërinë për zgjerimin e kapaciteteve varësisht nga kërkesat.

  “Kjo shkon përtej asaj veç se si komuna e jep një hapësirë pra po e them edhe më tutje, se realisht kjo është një qendër që u ndihmon fëmijëve me i realizua ëndrrat e tyre po themi fëmijët e margjinalizuar që nuk e kanë mundësinë për t’i realizuar ëndrrat e tyre, pra ato çka shihni çdo ditë jo vetëm në Prishtinë, por edhe në qendrat e ndryshme dhe që zakonisht kalojmë se si qenka mundësi që një fëmijët. Nuk po flasim vetëm për gjendjen e rëndë sociale, por po flasim edhe për viktima të abuzimeve të ndryshme që kanë nevojë për psikolog, këshilla, ndihmë  për t’i përballuar të gjitha ato që i kanë në jetë. Kapaciteti momentalisht është 25 fëmijë të kenë këtu qëndrim ditor, pra të punojmë me profesionistë, ndërsa nëse ka kërkesa edhe më të shtuara do shohim për zgjerimin e hapësirave dhe kapaciteteve”, tha Ahmeti.

  Drejtoresha e “Terre des hommes (Tdh)” në Kosovë, Florina Sefaj tha se kjo qendër synon t’i ndihmojë fëmijët në situatë rruge duke u munduar që t’i parandalojë rreziqet me të cilat fëmijët ballafaqohen gjatë qëndrimit në rrugë.

  Sefaj tha se kjo qendër i plotëson kushtet e nevojshme, derisa theksoi se në bazë të një regjistrimi të bërë vitin e kaluar për fëmijët në rrugë janë identifikuar 175 fëmijë në situatë rruge.

  “Vitin e kaluar e kemi bërë një regjistrim të fëmijëve në situatë rruge, të cilët ne i konsiderojmë se janë fëmijë me rrezikshmëri të lartë edhe kanë qenë diku 175 vetëm gjatë 6-mujorit të dytë të vitit të kaluar në rajonin e Prishtinës, Prizrenit dhe Fushë-Kosovës. Këta janë fëmijë që janë të varfër prej tyre vijnë edhe nga  Shqipëria në fakt 1/3 vijnë nga Shqipëria dhe janë fëmijët të cilët familjet për shkaqe të ndryshme i hedhin në rrugë për të nxjerr bukën e gojës…Ne këtë model e kemi dizajnuar pikërisht për situatën e Kosovës, e kanë dizajnuar tre specialistë të çështjes të fëmijëve në situatë rruge dhe ia kanë adaptuar kontekstit tonë, domethënë sa më gjatë fëmijët janë jashtë rrugëve janë aq më larg rrezikut për jetën e tyre dhe abuzimit të ndryshme”, tha Sefaj.

  Ambasadori i Zvicrës në Kosovë,  Jean-Hubert Lebet teksa u shpreh i lumtur që edhe në Kosovë tashmë ka një qendër të tillë, shprehu gatishmërinë e shtetit zviceran  për vazhdimin e bashkëpunimit.

  “Falënderoj Shpend Ahmetin që ka dhënë mbështetje të disa nga projekteve tona këtu në Prishtinë në mënyrë shumë konkrete, dua t’i falënderoj fëmijët këtu që janë me ne…Faleminderit shumë për këtë projekt të mirë do të vazhdojmë me investime tjera nëse është nevoja”, tha Lebet./Front Online/

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kritikuar Bashkimin Evropian rreth zhvillimeve të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe fasilitimin nga...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.