Bota/Rajoni

Presidenti i Shqipërisë pranon letrat kredenciale të ambasadorit të ri të Kosovës

Presidenti i Shqipërisë pranon letrat kredenciale të ambasadorit të ri të Kosovës
16:07 | 04 Nëntor 2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, ka pritur në takim ambasadorin e ri të Kosovës Nait Hasani, i cili ka dorëzuar letrat kredenciale.

Me këtë rast Meta i shprehu mbështetje Hasanit, mbështetjen e plotë në kryerjen me sukses të misionit të tij në Tiranë.

Kreu i shtetit shqiptar vlerësoi procesin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019, si tregues i maturisë politike, demokratike e institucionale të Kosovës.

Ai u shpreh se marrëdhëniet dypalëshe mes Shqipërisë dhe Kosovës janë të shkëlqyera dhe vlerësoi se bashkëpunimi midis dy vendeve është stabilizues për rajonin dhe motivues për perspektivën euroatlantike.

“Liberalizimin i vizave për qytetarët e Kosovës është i domosdoshëm, dhe duhet të realizohet sa më parë”, – theksoi Presidenti Meta.

Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA

Të tjera