×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Policia në Paris thotë se po fiton luftën kundër krimit afër Kullës Eiffel

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës Eiffel dhe zonave tjera turistike, para nisjes së Lojërave Olimpike më vonë gjatë vitit.

  Ai ka thënë për agjencinë e lajmeve AFP se angazhimi i forcave policore shtesë ka ndihmuar në uljen e numrit të vjedhjeve dhe sulmeve rreth Kullës Eiffel, ku dyshimet për dhunimin e dy turisteve të huaja pati shkaktuar zemërim të madh publik vitin e kaluar.

  “Kemi pasur rezultate fantastike në këtë zonë, si dhe zonat tjera turistike në Paris”, ka thënë ai për agjencinë AFP.

  Numri i sulmeve të raportuara fizike ka rënë për 58 për qind në 21 incidente në çerekun e parë të vitit, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, ndërsa krimet e raportuara nëpër prona, përfshirë vjedhjet dhe vandalizmat, kanë rënë për 18 për qind apo në 170 incidente në periudhën e njëjtë.

  Një turiste braziliane dhe një britanike kanë thënë se janë dhunuar në parkun Champs de Mars para Kullës Eiffel, vitin e kaluar, cka pati tronditur shumë parisienë.

  “Ne do të vazhdojmë të kemi prezencë të madhe policore në këtë zonë shumë të rëndësishme për gjithë rajonin e Parisit, sepse është imazhi i Parisit, është vendi ku miliona njerëz vijnë çdo vit”, ka thënë Nunez.

  Statistikat për krimet përfshijnë vetëm ato që janë raportuar, pasi shifra e saktë besohet se është më e lartë.

  Kryeqyteti francez është duke u përgatitur për Lojërat Olimpike që nisin më 26 korrik dhe ato Paralimpike që nisin më 28 gusht.

  Rreth 10 milionë persona pritet të vizitojnë Parisin atë periudhë.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Sulmet e sotme të Rusisë në rajonin ukrainas të Kharkivit vranë një person dhe plagosën katër të tjerë, tha guvernatori i rajonit,...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nesër do të zhvillojë takim me shqiptarët në Milano të Italisë. Kështu ka bërë të ditur vet...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, ka takuar sot presidentin e Republika Sërpskas, Millorad Dodik. Siç njoftoi i pari i shtetit serb, në...
  Të tjera
  Sport25 Maj 2024
  Trajneri spanjoll, Xavi ka hapur zemrën për të treguar ndjenjat e tij pasi u shkarkua si trajner i Barcelonës para ndeshjes së...
  Ekonomi25 Maj 2024
  Masat e vëna nga BE-ja për Kosovën, kanë pasur ndikim të negativ në ekonominë e vendit, vlerësojnë drejtuesit e Odës Ekonomike dhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.