×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përplasje e ambasadës ruse me mediat në Beograd, Russia Today serbët e quajnë ‘vdekje’

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Edhe një reagim tjetër e ka publikuar ambasada e Federatës së Rusisë në Beograd ndaj medieve serbe.

  Kësaj radhe, reagimi lidhet ndaj së përditshmes serbe Blic, e cila e ka publikuar një shkrim në faqe të parë, i cili thotë se, “Rusia qëndron prapa trazirave në Serbi”.

  Në faqen e Facebookut, ambasada ka thënë se, “shkrimi i Blicit është skicë anti-ruse”.

  Përndryshe, në shkrimin e botuar më 10 gusht, Blic kishte theksuar edhe aktivitetin e të ashtuquajturës “Qendra Humanitare Ruso-Serbe”, e cila gjendet në Nish të Serbisë, për të cilën, kishin thënë se është një “qendër spiunazhi”. Veçmas, lidhur me këtë ambasada ruse është acaruar shumë.

  E përditshmja serbe, kishte përmendur edhe ashpërsimin e aktivitetit rus në hapësirën kibernetike në rajon dhe veçmas në Serbi.
  Përplasja e djeshme e ambasadës me mediat serbe shënon një hallkë në fenomenin e fundit që po ndodh në Serbi.

  Në fillim të korrikut, në Beograd për katër ditë rresht u shënuan demonstrata të dhunshme. Vet presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq i kualifikoi ato të organizuara nga e djathta ekstreme e Serbisë, e cila ka lidhje të forta me Kremlinin.

  Ajo që është evidentuar si e veçantë në këto demonstrata të dhunshme para Kuvendit të Serbisë, është edhe prania e shtetasve të huaj, në mesin e të cilëve edhe një ruse.
  Edhe korrespodenti i televizionit propagandistik Russia Today, Boris Malagurski, bënte thirrje në mënyrë private që të shtohej numri i protestuesve kundër pushtetit në Beograd. Kjo, thirrje e tij, ishte konsideruar në Beograd si e pazakontë dhe e rrezikshme.

  Pas këtyre ngjarjeve, marrëdhëniet ruso-serbe janë acaruar dukshëm. Veçmas ndaj medieve të propagandës ruse Russia Today dhe “Sputnik. Madje, në rrjete sociale në Serbi, RT është quajtur SMRT, që në gjuhën serbe do të thotë “vdekje”.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka shpallur konkurs për kadetë korrektues, ku kërkohen 113 kadetë. Aplikimi për pozitën e Zyrtar...
  Sport27 Shkurt 2024
  Trajnerit të Interit, Simone Inzaghi ia kanë vënë syrin tri skuadrat angleze, Manchester United, Chelsea dhe Liverpooli. 47-vjeçari ka kontratë me Nerazzurrët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) është duke vazhduar me përkrahjen e saj ndaj Ukrainës. Në një njoftim të lëshuar nga Ministria...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Emisari BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar për takimet e zhvilluar sot në Bruksel me kryenegociatorin serb, Petar Petkovic, dhe...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ushtruesi i Detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Besim Kelmendi, ka mbledhur sot në takim kryeprokurorët dhe zëvendës kryeprokurorët e prokurorive të vendit....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.