×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përplasja e teleferikut në Antalia: 40 persona ende të bllokuar

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të thyer në jug të Turqisë, më saktësisht në lagjen Konyaaltı të Antalias,

  Sipas agjencisë turke të menaxhimit të fatkeqësive dhe emergjencave, gjithsej 128 pasagjerë u shpëtuan nga 16 teleferikët, por mbi 40 janë ende të bllokuar, transmeton klankosova.tv

  Shtatë helikopterë dhe më shumë se 500 shpëtimtarë, përfshirë alpinistë specialistë, mbetën në vendngjarje të shtunën, tha ministria e brendshme turke në një postim në mediat sociale.

  Sipas informacioneve në faqen e saj, teleferiku ka 36 kabina me një kapacitet prej gjashtë personash secila.

  Duhen mesatarisht nëntë minuta për të shkuar përpjetë në objektin Tunektepe me pamje panoramike të Antalisë.

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot gjatë ditës janë paralajmëruar protesta në Serbi, përkatësisht në zonën afër pikë-kalimit kufitar me Kosovën, në Jarinjë. Aktualisht situata është e...
  Lajme25 Maj 2024
  Sa herë që bie shi, shumë pjesë të Prishtinës bllokohen nga uji, sidomos disa rrugë ku veturat nuk mund të kalojnë. Situatë...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot në ambientet e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) u mbajt Takim përmbyllës për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave...
  Lajme25 Maj 2024
  Një shofer është lënduar si pasojë e një vetaksidenti në fshatin Smrekonicë të Vushtrrisë. Në një prononcim për media Avni Zahiti zëdhënës...
  Lajme25 Maj 2024
  Gazetari i Frankfurter Allgemeine Zeitugn, Michael Martens, ka publikuar një editorial rreth nismës së Gjermanisë për Rezolutën për Srebrenicën që u miratua...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.