×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përmbytje në Gjermani, Francë e Itali – erërat fryjnë me shpejtësi prej 200 kilometra në orë

  FrontOnline
  19 Maj 2024

  Shirat e rrëmbyeshëm dhe stuhitë po godasin rreth pjesës veriore të Italisë, Francës dhe Gjermanisë, derisa jugu i Italisë është goditur nga një valë e pazakontë e të nxehtit.

  Veriu i Italisë u godit nga disa stuhi dhe shirat e rrëmbyeshëm, duke i lënë të përmbytur disa rajone, përfshirë Paduan dhe Vicenzan.

  Ekipet e emergjencë janë mobilizuar, duke përdorur mjete të ndryshme transportuese për të shpëtuar banorët nëpër shtëpitë e mbuluara nga uji.

  Guvernatori i rajonit të Venetos e ka përshkruar situatën në terren si “bombë uji”. Erërat që frynin me shpejtësi nga 150 deri në 200 kilometra në orë ka shkaktuar dëme materiale në Borgo Mantovano të Lombardisë, transmeton Telegrafi.

  Por situata është krejt ndryshe në jug të Italisë, ku një valë e pazakontë e të nxehtit po mbretëron derisa temperaturat në Sicili kanë arritur deri në 35 gradë celsius.

  Në perëndim të Gjermanisë, shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu në Saarland.

  Saarbrucken dhe komunat e tjera gjermane kishin vështirë në evakuimin e banorëve, për shkak të rritjes së nivelit të ujit si pasojë e reshjeve të mëdha.

  As në Francë nuk është aspak më e mirë gjendja, ku Meteo France i ka vendosur 39 rajone nën flamurin e verdhë që paralajmërojnë stuhi të fuqishme.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Papa Françesku sfidoi të premten udhëheqësit e demokracive të pasura të botës që të mbajnë dinjitetin njerëzor në radhë të parë në...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Presidenti rus Vladimir Putin ofroi të premten armëpushim në Ukrainë dhe nisjen e bisedimeve nëse Kievi fillon të tërheqë trupat nga katër...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Ministrja e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, Delina Ibrahimaj, u takua sot me kryetaren e Dhomës Ndërkombëtare të Tregtisë (ICC),...
  Të tjera
  Lajme14 Qershor 2024
  Një aksident trafiku ka ndodhur para pak minutave në Sllatinë të Fushë Kosovës, raporton FrontOnline. Nga fotografia e siguruar nga FrontOnline, shihet...
  Lajme14 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka thirrur një konferencë të jashtëzakonshme për medie. Arsyeja e thirrjes ka të bëjë me operacionin e sotëm në...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca e ka paditur zëdhënësen e PSD-së, Natyra Kuçi, për ‘shpifje’ pasi kjo e fundit deklaroi se kreu...
  Lajme14 Qershor 2024
  Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Shemsedin Dreshaj, ka thënë se harmonizimi dhe funksionalizimi...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Papa Françesku sfidoi të premten udhëheqësit e demokracive të pasura të botës që të mbajnë dinjitetin njerëzor në radhë të parë në...
  Lajme14 Qershor 2024
  Byroja Kosovare e Sigurimeve tashmë e ka drejtorin e ri ekzekutiv. Ndonëse për përzgjedhjen e tij, nuk ka pasur asnjë konkurs të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.