×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pendarovski: Ballkani Perëndimor të refuzojë të gjitha alternativat tjera përpos antarësimit në BE

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Stevo Pendarovski, presidenti Maqedonisë së Veriut, kërkon organizimin e një samiti midis Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian ku të refuzohet çdo propozim të ndryshëm nga anëtarësimi.

  Në një intervistë për median serbe, RTS, Pendarovski ka deklaruar se “ne nuk e shohim veten si fqinj evropianë”, që është një kategori që aplikohet për Moldavinë, Ukrainën dhe shtetet e e Azisë Qendrore.

  “Në një prej takimeve në Bruksel, delegacionit tonë iu tha se një alternativë kundrejt anëtarësimit po konsiderohet, në formën e tregut më të gjerë evropian pa institucione politike”, deklaroi Pendarovski, duke shtuar se ky propozim nuk është i kënaqshëm dhe se ky mesazh duhet të jepet në rast të një samiti.

  Sipas mediave të ndryshme në Evropë, ky propozim është bërë nga diplomacia franceze, por ambasadori i Francës në Beograd e mohoi pretendimin duke theksuar se “do të mbahet premtimi për anëtarësimin në BE të Ballkanit Perëndimor”.

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Njëmbëdhjetë janë protestuesit e arrestuar pas përfundimit të së parës protestë kombëtare të opozitës, që u zhvillua me Rithemelimin dhe grupin Bardhi...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.