×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Parandaloni humbjen e shikimit, forconi imunitetin dhe përmirësoni tretjen me këtë frut

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Ndërsa plakemi, është e rëndësishme për ne të bëjmë kujdes të veçantë për sytë dhe zorrët.

  Jo vetëm kaq, sistemi imunitar është në krye të listës sonë të shqetësimeve tani në mesin e pandemisë COVID-19.

  Për fat të mirë, ngrënia e kivit ndihmon për të gjitha.

  Kivit nuk janë frutat më të njohur, por me siguri jeni të njohur me ngjyrën e tyre jeshile të ndritshme dhe farat e vogla të zeza.

  Ata kanë një aromë të ëmbël dhe një strukturë të butë kur i kafshoni.

  Kivit mund të jenë një nga frutat më pak të njohura që hasim në dyqan ushqimesh, por ato kanë kaq shumë përfitime shëndetësore, nuk do të dëshironi t’i injoroni ata më. Ky frut përmban aq shumë vitamina dhe lëndë ushqyese që i duhen trupit tuaj, si vitamina C, E, dhe K dhe kalium.

  Përfitimet e kivit kundër plakjes

  Së pari, kivit janë të shkëlqyeshëm për sistemin imunitar sepse siç u përmend, përmbajnë shumë vitaminë C, një forcues i fuqishëm i imunitetit. Në vetëm një kivi, mund të merrni më shumë që 270 për qind të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës C!

  Për ta mbështetur këtë, rezultatet nga një studim treguan se ngrënia e kivit rezultoi në një funksion më të mirë imuniteti dhe një mundësi më të vogël të ftohjes ose gripit dhe kjo ishte veçanërisht e vërtetë për personat e rritur më të vjetër se 65 vjeç!

  Nëse luftoni me ndonjë problem të tretjes si kapsllëku, kivi mund të ndihmojë me këtë.

  Kjo vlen sepse kivi është gjithashtu i pasur me fibra, një lëndë ushqyese e njohur për forcimin e zorrëve, nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, kivi gjithashtu mund t’ju ndihmojë të ruani shikimin ndërsa plakeni!

  Ju mund të korrni të gjitha këto përfitime të kivit duke përfshirë këtë frut të shijshëm në dietën tuaj. Ata mund të hahen vetë, në një sallatë frutash dhe janë një shtesë e shkëlqyeshme dhe freskuese në ‘smoothie’ dhe sallata.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lifestyle18 Qershor 2024
  Fëmijët në festat e ditëlindjeve shpesh marrin energji të tepërt pasi shijojnë ëmbëlsira dhe torta, prandaj shumë njerëz pyesin veten: A është...
  Lifestyle16 Qershor 2024
  Dashi Parashikohet një muaj i ri i mbushur me evente interesante për tu rikthyer në lojë, pas një periudhe përhumbje, sidomos në...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Të tjera
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.