Bota/Rajoni

Palmer: BE ka bërë ‘gabim historik’ me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Palmer: BE ka bërë ‘gabim historik’ me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
12:35 | 04 Nëntor 2019

I dërguari special i Sekretarit të Shtetit të SHBA-së Matthew Palmer tha sot në Beograd se vendimi i BE-së për të mos caktuar një datë për të filluar bisedimet e pranimit të Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë është një “gabim historik”

“Sipas mendimit tonë, ky është një gabim historik dhe një mesazh i keq për rajonin”, tha Palmer në një konferencë shtypi me presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Ai deklaroi se SHBA-ja dëshiron një perspektivë evropiane për Ballkanin Perëndimor dhe do të punojë për të bindur udhëheqësit e BE-së që ta bëjnë këtë përpara samitit të Zagrebit.

Palmer tha se ai kishte diskutuar me Vuçiqin situatën politike jo vetëm në Serbi, por edhe në rajon.

Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…

Të tjera