×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Palmer: BE ka bërë ‘gabim historik’ me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  I dërguari special i Sekretarit të Shtetit të SHBA-së Matthew Palmer tha sot në Beograd se vendimi i BE-së për të mos caktuar një datë për të filluar bisedimet e pranimit të Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë është një “gabim historik”

  “Sipas mendimit tonë, ky është një gabim historik dhe një mesazh i keq për rajonin”, tha Palmer në një konferencë shtypi me presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

  Ai deklaroi se SHBA-ja dëshiron një perspektivë evropiane për Ballkanin Perëndimor dhe do të punojë për të bindur udhëheqësit e BE-së që ta bëjnë këtë përpara samitit të Zagrebit.

  Palmer tha se ai kishte diskutuar me Vuçiqin situatën politike jo vetëm në Serbi, por edhe në rajon.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Sport18 Maj 2024
  FC Ballkani e ka mbrojtur titullin e kampionit të Kosovës duke mposhtur në udhëtim Llapin, derisa fitore të shtunën shënuan edhe Gjilani,...
  Lajme18 Maj 2024
  Sot në rrugën “Dëshmorët e Hereqit” në Gjakovë, policia ka identifikuar dhe ndaluar dy automjete, ngasësit e të cilave bënin gara shpejtësie....
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.