×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pacientët me nivele të oksigjenit më poshtë se 96% rrezikojnë të vdesin

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Sipas zyrtarëve shëndetësorë britanik, të gjithë ata me nivele te oksigjenit më poshtë se 96% kanë një rrezik mjaft të madh që të vdesin.

  Deri më tani, këto nivele të oksigjenit nuk janë menduar të jenë shumë alarmante, por pas studimeve të fundit, kjo ka ndryshuar, raporton “DailyMail”.

  Pacientët me nivele të oksigjenit nga 94-98% konsiderohet të jenë të shëndetshëm.

  Mjekët thonë se sapo të bien nivelet e oksigjenit nën 96% ai person veçse është i rrezikuar të vdes.

  Ata sugjerojnë se të gjithë duhet të mbajnë një oksimetër në shtëpi, e cila është një pajisje që shërben për matjen e niveleve të oksigjenit në gjak.

  Ekspertët shprehen se të gjithë personat e infektuar duhet të kujdesen të mbajnë në vëzhgim nivelet e oksigjenit në gjakun e tyre.

  Nëse pacientët vërejnë një rënie, ata duhet të kërkojnë ndihmë nga mjeku menjëherë, sepse mos marrja e ndihmës mund të qoj deri në vdekje.

  Ekspertët thonë se vetëm 1 ose 2% rënie, mund të jetë ajo që e bënë diferencën në shëndetin tonë.

  Shkaktarë i kësaj është hipoksia.

  Hipoksia është zvogëlimi i sasisë së oksigjenit në gjak që vjen si pasojë e pneumonisë, pra, inflamacionit të mushkërive që e bënë frymëmarrjen të vështirë.

  Pas këtij lajmërimi nga zyrtarët, britanikët kanë vërshuar marketet dhe dragstorët duke blerë oksimetra, në pikën që tani ka mungesë të tyre.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lifestyle02 Mars 2024
  Më shumë shkollim mund të lidhet me jetëgjatësinë, sipas një studimi të ri nga Shkolla e Shëndetit Publik të Mailman të Universitetit...
  Lifestyle01 Mars 2024
  Sipas një studimi të botuar në revistën ‘Circulation: Heart Failure të Shoqatës Amerikane të Zemrës’, sa më afër dyqaneve ushqimore të jetojmë...
  Lifestyle29 Shkurt 2024
  Shumë njerëz mbështeten në hapa qetësues për sëmundje dhe lëndime të ndryshme. Problemet e zakonshme si dhimbja e kokës, dhimbjet e shpinës...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.