×
 • Lajme
 • Lajme

  Osmani: Regjimi gjenocidal i Millosheviqit dhunoi rreth 20 mijë gra në Kosovë

  FrontOnline
  18 Maj 2024

  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se regjimi i Millosheviqit që ka kryer gjenocid në Kosovë ka dhunuar rreth 20,000 gra në Kosovë.

  Osmani ka qenë e ftuar në një debat të mbajtur në Bullgari nga ish-sekretarja e Shtetit Hillary Rodham Clinton, e cila mblodhi së bashku liderët e sektorit publik dhe privat për një takim të posaçëm të Iniciativës Globale të Klintonit (CGI), për të trajtuar barrierat për avancimin e grave.

  E para e vendit tha se përkundër stigmës, Kosova ka arritur të ndërtojë një sistem mbështetës që fuqizon gratë. ”Sepse është kaq e rëndësishme që ato të mos jenë vetëm të mbijetuara, por ato janë të mbijetuara që lulëzojnë dhe kanë lulëzuar jo vetëm brenda vendit, por po ndajnë shembullin e lulëzimit dhe ju e dini, duke e kthyer dhimbjen në forcë në të gjithë botën”, theksoi Osmani.

  Ajo tha se Kosova ka trajtuar sigurinë klimatike në këtë samit sepse gratë janë ato gra dhe vajzat janë ato që preken më së shumti. Osmani tha se paqja është një parakusht.

  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka shprehur mirëonjohejn për atë që Clinton bëri për Kosovën. “Pra, më lejoni ta shfrytëzoj këtë moment dhe e di që ju e keni dëgjuar këtë 1000 herë ose një milion herë nga populli i Kosovës për t’ju shprehur mirënjohjen e popullit të Kosovës ndaj jush Presidentit Clinton, dhe të gjithë popullit amerikan për dhënien e popullit të Kosova vetëm ajo liri, paqe dhe demokraci”, theksoi ajo, raporton RTKlive. Presidentja theksoi se pa këtë nuk do të kishim qenë kurrë në gjendje të flisnim për prosperitet ekonomik për barazi ose thjesht të kishim mundësinë të luftonim për të.

  “Pra, le të bashkojmë forcat për të ndihmuar të gjithë ata në mbarë botën që kanë nevojë për një dorë ndihme tani, Kosova, tani është një demokraci e lulëzuar, një ekonomi e lulëzuar dhe një testament i asaj që demokracitë mund të arrijnë kur kaluan së bashku të bashkuara kundër tiranive dhe kundër regjimeve gjenocidale”, theksoi Osmani.

  Kurse Clinton tha se presidentja Osmani po ndihmon në drejtimin e Kosovës përpara dhe përfaqëson me të vërtetë mundësitë që mund të shfrytëzohen nga gratë që jo vetëm janë të përgatitura mirë dhe të gatshme, por edhe në një kontekst ku pozitat e tyre njihen.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nesër për besimtarët mysliman shënohet festa e Kurban Bajramit. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava sot do t’i drejtohet opinionit publik për një...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.