×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Orban e humbi betejën me BE-në

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Lëvizja e diskutueshme e Hungarisë për të “kriminalizuar” mbështetjen për azilkërkuesit shkel ligjin e BE-së, ka vendosur Gjykata Evropiane e Drejtësisë në Luksemburg.

  Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian ka vendosur ta çojë Hungarinë në gjykatë për një ligj që e konsideron krim për të ndihmuar azilkërkuesit, i fundit në një seri betejash midis Brukselit dhe Budapestit për migrimin, të drejtat e njeriut dhe demokracinë.

  Komisioni ngriti një padi kundër Hungarisë në gjykatën më të lartë të bllokut – Gjykatën Evropiane të Drejtësisë në Luksemburg.

  Qeveria e Orban e quajti ligjin “Stop Soros”, i cili i referohet miliarderit amerikan George Soros, i lindur në Hungari, promovimi i të cilit i shoqërive liberale dhe të hapura është në kundërshtim me pozicionin nacionalist të Budapestit.

  “Ligji hungarez kufizon të drejtën e azilkërkuesve për të komunikuar me organizatat përkatëse kombëtare, ndërkombëtare dhe joqeveritare dhe për t’i ndihmuar ata duke kriminalizuar mbështetjen për aplikimet për azil”, tha Komisioni.

  “Arsyet shtesë për papranueshmërinë e një kërkese për azil kufizojnë të drejtën për azil në një mënyrë që është e papajtueshme me ligjin e BE-së ose të drejtën ndërkombëtare.”

  Padia mund të çojë në gjoba të mëdha për Hungarinë, ku BE-ja u përpoq më kot të parandalonte kryeministrin Viktor Orban që të shtrëngonte kufizimet ndaj mediave, akademikëve dhe grupeve kritike të OJQ-ve në vitet e fundit./FrontOnline/

   

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...
  Lajme20 Korrik 2024
  Në konferencën e përbashkët me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të mbajtur të shtunën në Beograd, kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.