×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OKB: Më shumë se 46 mijë shtëpi të shkatërruara në Gaza

  FrontOnline
  28 Nëntor 2023

  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja.

  Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi, shtoi grupi ndërinstitucional i OKB-së në një raport të ri.

  Këto përbëjnë më shumë se 60 për qind të stokut të banesave në enklavën e vogël bregdetare, raporton Al Jazeera, transmeton Klankosova.tv.

  “Në qytetin e Gazës dhe në veri të Gazës në mënyrë specifike, bombardimet e shumta kanë rezultuar në dëmtimin e më shumë se 50 për qind të të gjitha ndërtesave, krahas dëmtimit të gjerë të rrugëve dhe infrastrukturës thelbësore si sistemet e energjisë dhe rrjetet e shpërndarjes, si dhe rezervuarët e depozitimit të ujit, tubacionet, rrjetet e furnizimit dhe kanalet kulluese”, thuhet në raport.

  E gjithë kjo erdhi si pasojë e sulmeve të shtetit izraelit, që filluan më 7 tetor.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...
  Të tjera
  Sport26 Shkurt 2024
  Fundjavën që shkoi, përfundoi xhiroja e 23-të e Bundesligas. Edhe pas kësaj jave, Bayer Leverkusen vazhdon të jetë lider. Leverkusen triumfoi përballë...
  Vip26 Shkurt 2024
  Si asnjëherë më parë në një studio televizive, Grida Duma ka rrëfyer për jetën personale e profesionale. Djali, siç thotë ajo, është...
  Vip26 Shkurt 2024
  Grida Duma është një prej grave që fuqishëm ka përkrahur gratë e tjera gjatë karrierës së saj politike, por edhe tash në...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Prishtinë- Gjykata Themelore në Prishtinë, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca i akuzuar për hedhje të...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se edhe presidenti rus, Vladimir Putin, po të ishtë në krye të Qeverisë së Kosovës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.