×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ohri prish plazhet, Struga justifikohet

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Pasi Qeveria urdhëroi të gjithë koncesionerët e plazheve përgjatë rivierës Ohër-Strugë të largohen dhe të largojnë të gjitha objektet dhe elementët shoqërues, situata në terren është ndryshe. Në Ohër këto ditë u prishën objekte të ndërtuara në mënyrë të paligjshme, dhe të gjitha pajisjet urbane janë tërhequr.

  Komuna e Ohrit

  “Procesi i heqjes së pajisjeve urbane dhe ndërtesave të paligjshme nga zona e bregut të Liqenit të Ohrit, siç ishte planifikuar, do të vazhdojë pas përfundimit të aktiviteteve dhe atë nga e hëna, 29 qershor 2020 dhe do të zgjasë deri në pastrimin përfundimtar të bregut të liqenit. “

  Nëse më parë hiqeshin nga Shën Stefani deri në Goricë, nga java tjetër radhën e ka zona përgjatë bregut ngjitur me vendbanimin “Gradishte”, si dhe në pjesën e “Kaneo” dhe “Daljan”.

  Por, në plazhet në Strugë, deri më tani gjithçka është njësoj. Nga komuna thonë se nuk ka prishje për disa arsye:

  Komuna e Strugës

  “Nuk është as koha e as momenti për një gjë të tillë sepse Struga është një vend turistik dhe nuk duhet bërë asnjë gabim dhe kështu shumë familje do të mbeten pa ekzistencë. Nismën tonë deri në Gjykatën Kushtetuese aktualisht e pamundëson zbatimi i Dekretit të Qeverisë.”

  Të gjithë koncesionerët e plazheve në Ohër dhe Strugë për vite me radhë kanë pasur leje të skaduara të punës. Disa nga viti 2014, dhe të tjerët nga viti 2017.

  Me ofertat e “Sharr Travel”, vetëm sot 300 qytetarë udhëtojnë drejtë Shqipërisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.