×
 • Lajme
 • Lajme

  Nushi: PDK-ja ka rënë në lojën e Kurtit

  FrontOnline
  22 Prill 2024

  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja nuk e dinë se si duhet të sillet saktë.

  “E meta e PDK-së e cila ka rënë në lojën e Kurtit dhe se nuk dinë se si të sillen sepse kanë vetëm një orbit në target, atë të Kurtit.  Në bazë se çka po bën Kurti këta mendojnë se ajo që sjellë vota, në këtë rast ndoshta sjell vota por nuk iu sjellë atyre por Kurtit. Ata janë pre e lojës populliste të Kurtit.  Përgjegjësi e shumicës që të kujdesen që të bëjnë kushte optimale dhe maksimale për pakicat. Sidomos për serbët e veriut është problem politik, i trashëguar disa vjeçarë dhe vetëm në mënyrë politike zgjidhet dhe kurrsesi me njësi speciale e kryetarë të imponuar”, shtoi Nushi.

  Ndërsa, sa i përket zgjedhjeve me referendum në veri, Nushi u shpreh se ka qenë një ‘dështim i suksesshëm” dhe se kushdo që e sheh si sukses të Qeverisë së Kosovës, ky nuk është.

  “ Është dështim i suksesshëm. Kushdo që  e sheh si sukses të Qeverisë së Kosovës. Mendoj se e ka totalisht gabim, është diamentralisht e kundërta sepse nga bojkoti pothuajse total i këtij procesi ka fituar vetëm autoriteti i Listës Serbe në atë pjesë. Aty ka pasur një thirrje për Bojkot që ka ardhur nga Lista Serbe. Të gjitha thirrjet tjera qoftë nga Ambasada apo Qeveria, që qytetarët të marrin pjesë në këtë bojkot”, tha Nushi.

  “Dhe në fund e panëm se sa njerëz morën pjesë, 253 persona në në një proces ku të mundshme kanë qenë 41 mijë persona.  Pra, nuk e di kanë votuar me gjasë vetëm ata që kanë qenë në Këshille Zgjedhore. Mendoj që është një punë totalisht e panevojshme me efekt politik, O është pozitive me thanë por ka efekte negative politike. Kushtin ka mundur me përmbushur me tërheqjen  e kryetarëve, por Kurti si autoritar dhe popullist ka nevojë si me pas si leva”, tha Nushi.

  Për zgjedhjet me referendum në veri, ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Afrim Kasolli u shpreh se ‘do konsideroja relative’ të drejtën që faktori ndërkombëtar ia dha Kosovës, fillimisht për organizimin e zgjedhjeve e pastaj edhe për përfundimin e tyre.

  ‘Do ta konsideroja relative në njëfarë mënyre që i dhanë plotësisht të drejtë Kosovën, pavarësisht që ato e përkrahen vendimin e Kosovës për të organizuar referendumin në veri. Mirëpo, në njëfarë mënyre e ke reagimin e Bashkimit Evropian i cili thotë se mospjesëmarrja apo dështimi i referendumit për të shkarkuar katër kryetarët e komunave veriore me shumicë serbe nuk i kontribuon. Se sa do të shihet se a i kanëë dhënë plotësisht Kosovës të drejt, kjo do të vares se a do të suspendohen masat sanksionuese të BE-së, për Kosovën, të cilat janë vendosur sipas interpretimeve nga vet Miroslav Lajçak, për arsyeje të zgjedhjeve në veri”, tha Kasolli.

  ‘Kjo është një prej shqetësimeve kryesore mbase nësë nuk e adreson apo nuk krijon kushte për të tejkaluar tensionet politike në komunat veriore, ndërmjet legalitetit dhe legjimitetit. Në aspektin legal qoftë zgjedhjet që janë bojkotuar nga Lista Serbe, mungesa e legjimitetit e komplikon situatën. Kosova ndodhet para votimit të KiE, kjo do të jetë një nga çështjet kryesore së bashku me Asociacionin do të përcaktojë një farë mënyre Këshillin Ministror të KiE”, tha Kasolli.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Në vazhdën e takimeve me kongresistë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shefja e diplomacisë kosovare Donika Gërvalla është pritur në takim...
  Lajme25 Maj 2024
  Personi që mbeti i lënduar nga një mjet shpërthyes në fshatin Babaj Bokës të Gjakovës, iu është këputur shuplaka e dorës, po...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka marrë pjesë në Festivalin e Shkathtësive Digjitale që është mbajtur në Prizren, nga ku tha se...
  Lajme25 Maj 2024
  Plani i rritjes së Bashkimit Evropian (BE) për Ballkanin Perëndimor, i cili siguron akses në ndihmë financiare shtesë prej gjashtë miliardë eurosh,...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia Kufitare e Morinës ka arrestuar një shtetas të Serbisë, i cili ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar për prodhim...
  Lajme25 Maj 2024
  Sociologu Bekim Selishta thotë për Front Online duhet një vetëdijësim më i lartë i shoqërisë se problemet nuk duhet të zgjidhen me...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.