×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Numër rekord i viktimave në Evropë

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Numri i viktimave të koronavirusit në Evropë vazhdon të rritet, kështu që Rusia sot regjistroi numrin më të madh të vdekjeve që nga fillimi i pandemisë dhe Gjermania, Sllovakia dhe Republika Çeke numrin më të madh të të infektuarve rishtasi, ndërsa Austria vendosi të shtrëngojë kushtet për duke hyrë në vend.

  Rusia të mërkurën pati një rekord të ri ditor të vdekjeve nga efektet e Covid-19, plot 1247, derisa 36,626 raste të reja u raportuan në 24 orë, duke përfshirë afro 3,000 në Moskë.

   

  Një numër rekord i infeksioneve të reja në Gjermani

  Në Gjermani u vendos sërish një rekord i ri për numrin e infeksioneve të reja në ditë me 52,826 dhe vdiqën 294 persona. Kjo është, sipas Institutit Robert Koch, 13,150 raste më shumë se një javë më parë.

  Incidenca shtatë-ditore u rrit në një rekord të lartë prej 319.5.

  Gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur 294 persona të infektuar me koronavirus. Kështu, numri i përgjithshëm i vdekjeve nga pasojat e infeksionit u rrit në 98,274.

   

  Sllovakia dhe Republika Çeke

  Ministria Sllovake e Shëndetësisë raportoi të mërkurën se 8,342 raste të reja u regjistruan të martën, numri më i lartë i vendit prej 5.5 milion njerëz deri më tani.

  Republika Çeke, të martën, raportoi 22,479 raste të reja të koronavirusit, numri më i lartë në vendin me 10.7 milionë që nga fillimi i pandemisë.

  Ky kërcim ditor përfaqëson një rritje prej 54 për qind gjatë një jave më parë dhe tejkaloi rekordin e mëparshëm të janarit prej 17,778 infeksionesh në një ditë të vetme./FrontOnline/

   

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.