×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Nuk ka më pagesë me para kesh mbi 1000 euro

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Italia ka vendosur të ulë vlerën për pagesat me kesh nga 2000 në 1000 euro. Nga 1 janari, në atë vend nuk do të mund të paguhet më kesh një shumë më e lartë se 1000 euro.

  Të gjitha shumat më të larta se 1000 euro do të duhet të paguhen me kartë ATM, kartë krediti, çeqe ose përmes një llogarie. Kushdo që shkel këtë vendim do të gjobitet me së paku 2000 euro, ndërsa gjoba mund të arrijë deri në 50,000 euro.

  Kjo masë duhet të kontribuojë në shtypjen e ekonomisë gri dhe evazionit fiskal. Ulja e shumës për t’u paguar në para është kritikuar nga politikanët liberalë, konsumatorët dhe mbrojtësit e të dhënave.

  Qeveria e kryeministrit Mario Draghi dëshiron të inkurajojë sistemet e pagesave elektronike në luftën kundër ekonomisë gri, evazionit fiskal dhe pastrimit të parave./FrontOnline/

   

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.