×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një ushtar amerikan akuzohet për planifikim të sulmit terrorist në njësitin e vet

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Një ushtar i Shteteve të Bashkuara është akuzuar për terrorizëm dhe planifikim të një sulmi vdekjeprurës në njësitin e vet duke i dërguar informata një grupi neonazist.

  Ethan Melzer, 22 vjeç, akuzohet për dërgim të detajeve të ndjeshme rreth njësitit të vet ushtarak te grupi “The Order of the Nine Angles”, shkruan “BBC”.

  Departamenti i Drejtësisë këtë grup e cilëson si neonazist, ekstremist dhe të dhunshëm, të motivuar nga aspekti racor.

  Dyshohet se ky ushtar ishte duke planifikuar që këto informata t’u dërgoheshin xhihadistëve, të cilët më pas do ta kryenin sulmin.

  Plani i tij u zbulua në fund të muajit të kaluar nga FBI-ja dhe ushtria amerikane. Ky ushtar u arrestua më 10 qershor.

  Melzer ishte regjistruar në ushtrinë amerikane në dhjetor të vitit 2018 dhe e kishte filluar shërbimin aktiv në qershor të vitit të kaluar.

  Ai është akuzuar për tentim të vrasjes së qytetarëve amerikanë, tentim të vrasjes së stafit ushtarak, tentim të shpërndarjes së materialeve te terroristët dhe planifikim të vrasjes dhe gjymtimit në një shtet të huaj.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.