×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një prokuror amerikan thotë se nuk do të dorëhiqet

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Një prokuror amerikan, që ka mbikëqyrur ndjekjet penale ndaj aleatëve të presidentit Donald Trump dhe ka hetuar avokatin personal të presidentit, Rudy Giuliani thotë se nuk do të tërhiqet nga pozita, ndonëse Departamenti i Drejtësisë ka njoftuar për dorëheqjen e tij.

  Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së, William Barr në një njoftim më 19 qershor, tha se Geoffrey S.Berman do të dorëhiqet nga pozita e prokurorit për qarkun jugor të Nju Jorkut.

  Por, Berman përmes një njoftimi tha se e ka kuptuar për dorëheqjen e tij vetëm përmes raportimeve të mediave.

  “Unë do të largohem nga pozita kur kandidati i propozuar nga presidenti të marrë konfirmimin në Senat. Deri atëherë, hetimet tona do të vazhdojnë pa vonesa apo ndërhyrje”, tha ai.

  Që prej janarit të vitit 2018, Berman ka mbikëqyrur disa raste të mëdha, përfshirë edhe hetimet ndaj aleatëve kyçë të presidentit Trump.

  Ish-avokati personal i Trumpit, Micheal Cohen është gjykuar në qarkun që punn Berman. Lev Pernas dhe Igor Fruman – që më herët ishin ndërlidhur në rastin mbi dyshimet se Guliani ka kërkuar në Ukrainë informacione të dëmshme për rivalin politik të presidentit, Joe Biden – gjithashtu po përballen me akuza të ngritura nga prokurorët e këtij qarku.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.