×
 • Lajme
 • Lajme

  Nikaj: Qytetarët do t’ia ndryshojnë qëndrimet Kurtit me humbje në zgjedhje

  FrontOnline
  01 Mars 2024

  Anëtari i kryesisë së PDK-së, Bernard Nikaj, ka thënë se pas deklaratave që i bëri sot ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, se raportet me qeverinë e vendit nuk janë në nivelin e duhur, kjo ka qenë një nga momentet më të vështira të shërbimit të Hovenierit në Kosovë.

  Nikaj tha se kjo deklaratë e Hovenierit erdhi pas një kohe të stërzgjatur të insistimeve të të gjitha niveleve të ShBA-së që Qeveria e Kosovës të tregohet bashkëpunuese ose mirëkuptuese ndaj sugjerimeve që i kanë bërë aleatët.

  “Ne jemi në një situatë të tillë, jo për shkak të një padrejtësie të madhe që po i bëhet Kosovës, pasi sa herë që një lider ka profeci të padrejtësive të mëdha, i fsheh dështimet e veta, por për shkak të një politike të drejtuar gabimisht nga Qeveria e Kosovës”.

  “Ne kemi provuar në vazhdimësi që të prezantojmë një qëndrim të asaj se si ne e shohim raportin e Kosovës me BE-në dhe me ShBA-në. Ka një kohë që ne kemi hequr dorë që ta këshillojmë Kurtin, pasi është e qartë se ai është i pa këshillueshëm”, tha ai në  në Klan Kosova.

  Më tej, Nikaj tha se nuk ka shumë sens që të vazhdojnë t’i flasin Kurtit, por tha se do të provojnë që ta prezantojnë situatën dhe alternativat e nevojshme se si duhet sjellur në një situatë të tillë, teksa paralajmëroi që Kurti do të humb në zgjedhjet e radhës.

  “Kurtit, veprimet do t’ia ndryshojnë vetëm qytetarët e Kosovës me humbje në zgjedhje dhe kjo është bukuria e demokracisë. Por, atë që ne mund ta bëjmë si opozitë është që ne të prezantojmë opsionet dhe të tregojmë se si e shohim ne situatën aktuale por edhe për veprimet që duhet ndërmarrë për të ecur përpara”, tha ai.

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Të tjera
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...
  Sport13 Prill 2024
  Xhudisti i njohur kosovar, Akil Gjakova dhe gruaja e tij janë në një proces divorci. Fillimisht ndarja ishte kërkuar nga vetë Akili....
  Lajme13 Prill 2024
  Ish-kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka komentuar mbajtën e “referendumit” të 21 prillit në veri, ku do të votohet për largimin ose...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.