×
 • Sport
 • Sport

  Ngriten dyshime të mëdha: Tyson Furyt i thuhet të tërhiqet nga dueli me Oleksandr Usyk

  FrontOnline
  17 Prill 2024

  Tyson Fury është paralajmëruar të tërhiqet nga lufta e tij e ardhshme kundër Oleksandr Usyk nga një ish-yll britanik i boksit. Gypsy King dhe ukrainasi do të luftojnë për titullin kampion i unifikuar në peshën e rëndë më 18 maj, me ndeshjen që do të zhvillohet në Riad të Arabisë Saudite.

  Data duhej të ricaktohej pasi Fury pësoi një prerje mbi syrin e tij gjatë një ndeshjeje stërvitore, që do të thotë se ai nuk ishte në gjendje të ishte gati për datën e caktuar fillimisht.

  Fury ka mbajtur tashmë një konferencë për shtyp përpara ngjarjes, në të cilën ai zbuloi planet e tij të kampit stërvitor dhe konfirmoi se babai John do të jetë pjesë e përgatitjeve të tij.

  Por pavarësisht se përgatitjet e tij intensive kanë filluar të fillojnë, ai është sugjeruar çuditërisht për t’u tërhequr nga lufta.

  Ky është mendimi i ish-kampionit britanik në peshën super të mesme, George Groves, i cili u tërhoq nga boksi profesionist në vitin 2018.

  Groves tha për Betway: “Unë kam thënë që në fillim – do ta besoj luftën kur ta shoh. Nuk mendoj se Fury e ka dashur ndonjëherë luftën me Usyk. Ai po flet për 10 ndeshje të tjera, por nëse humbet nga Usyk, si funksionon kjo?”.

  “Është një rrezik i madh për të që të luftojë me Usyk. Ai me siguri po shpreson vërtet që Usyk nuk mund të bëjë një goditje të fortë. Pas lëndimit mendova me vete: ‘Vë bast që Fury më mirë do të kishte marrë Anthony Joshuan sesa Usyk, sepse ai do ta shohë këtë si një luftë më të lehtë”.

  “Kjo kundër Joshuas është lufta që të gjithë duan me të vërtetë ta shohin. Nuk besoj se nëse ai tërhiqet nga lufta me Usyk ai do të duhet të paguajë një gjobë prej 10 milionë dollarësh. Usyk ndoshta po mendon: ‘Nuk e di nëse ky djalë do të shfaqet’, sepse ka ende një shans që Fury të tërhiqet”, ka shtuar më tej ai.

  Megjithatë, ndërsa shpalli datën e re të ndeshjes, kryetari i Autoritetit të Përgjithshëm të Argëtimit të Arabisë Saudite, Turki Alalshikh, u dërgoi një paralajmërim të dy luftëtarëve për tërheqjen nga lufta.

  Ai tha: “Nëse Usyk është i frikësuar, unë do të thërras Joshuan kundër Tyson. Nëse Tyson është i frikësuar, unë do të thërras çdo luftëtar që dëshiron Usyk, dhe ky është garancion mbi emrin im për këtë gjë. Ne kemi një garanci nga të dyja palët dhe ata e dinë tani”. /Telegrafi

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Sport18 Maj 2024
  Më në fund vjen momenti. Meçi i shumë përfolur mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk do të zhvillohet sonte në Riad të...
  Sport17 Maj 2024
  Mbrojtësi i Napolit, Amir Rrahmani ka shënuar gol të bukur në përballje me Fiorentinën si mysafir në ndeshjen e vlefshme për javën...
  Sport17 Maj 2024
  Ka mbetur edhe pak kohë drejt përfundimit të sezonit në top ligat evropiane. E skuadra e Milanit ka filluar të mendoj për...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  19 aksidente trafiku me të lënduar dhe 33 tjera me dëme materiale janë raportuar brenda 24 orëve. Gjatë kësaj periudhe janë shqiptuar...
  Lajme18 Maj 2024
  Në rrugën Klinë-Gjakovë është shembur dheu, mëngjesin e sotëm. Mediat lokale kanë publikuar pamje, ku shihet se si është shkatërruar rruga dhe...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Pavarur në Kuvendin e Kosovës dhe ish-zëvendës i kryeministrit Albin Kurti, Haki Abazi, për FrontOnline thotë se ministrja Donika Gërvalla...
  Vip18 Maj 2024
  Familja Salihu mbrëmë kishin festë. Kjo sepse Engji po i jep fund beqarisë. Në media po flitet se ajo po fejohet me...
  Lajme18 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka raportuar se një burrë ka vdekur në Prizren, si pasojë e kontaktit me rrymën. Në raportit 24 orësh,...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Aeroporti i Mynihut në Gjermani është mbyllur, sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kanë hyrë në psitën e tij. Siç raporton...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.