×
 • Lajme
 • Lajme

  Nexhat Ugljanin: Vit i vështirë, por kemi pas sukses – I mbrojtëm institucionet në katër komunat veriore

  FrontOnline
  28 Maj 2024

  Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Mitrovicës së Veriut, Nexhat Ugljanin, ka folur për FrontOnline për punën një vjeçare të kryetarëve të komunave veriore dhe po ashtu për punën e kuvendeve komunale.

  Ai e konsideron vit të vështirë, por që thotë se ka pasur sukses dhe progres gjatë këtij viti.

  ‘’Ka qenë vit i vështirë, sidomos kur kemi marr detyrën si kuvendar dhe si kryesues i kuvendit, kemi punuar në proces 6-7 mujor, derisa kryetarët i kanë marr postet, e kemi marr në gjendje me 12 punëtorë, dhe ne kemi përgatite terrenin për marrjen e detyrës’’, shprehet ai.

  Ugljanin thotë se Kuvendi i Mitrovicës Veriore është duke punuar dhe se po miraton vendime që po bëhen të obligueshme për zbatim në terren.

  ‘’ Kuvendi po punon, po miraton vendimet dhe ato janë të obligueshëm që ato vendime me i zbatu në terren’’, deklaron ai.

  Ai thotë se sfida më e madhe ishte mbrojtja e institucioneve.

   ‘’Sfida më e madhe ishte mbrojtja e institucioneve në katër komunat, pastaj sfidat ekzekutivë, fuqizimi i tyre në veri’’ potencon ai.

  Ugljani, thekson po ashtu se suksesi më i madh ishte mbrojta qytetare dhe shërbimi ndaj tyre.

   ‘’Suksesi më i madh ishte po ashtu mbrojtja institucionale dhe mbrojtja qytetare dhe ata te kenë shërbime me të larta cilësore. Ne me marrjen e detyrave i kemi rregulluar dhe fuqizuar rregulloret’’ shton tutje ai.

  Për fund, ai thekson se në këto katër komuna më pare s’ka pasur ligj, ndërkaq tani kanë ndryshuar gjërat.

  ‘’Këto katër komuna s’kanë punuar me ligjet e vetëqeverisjes lokale dhe ne kemi marr hapa menjëherë që ne me qenë njëjte sikur komunat tjera dhe kjo është arritja më e madhe. Këtu ka qenë një lloj anarkie dhe tash kanë ndryshuar gjërat’’ përfundon Ugljani për FrontOnline.

  Një vit nga zgjedhja e kryetarëve të Veriut/ Çfarë bën kryetarët atje për një vit?

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. IHK njofton se temperaturat minimale...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nesër për besimtarët mysliman shënohet festa e Kurban Bajramit. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava sot do t’i drejtohet opinionit publik për një...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...
  Vip14 Qershor 2024
  Ish-konkurrentja e BBVA3 dhe moderatorja Erjola Doçi intervistoi Jul Dedën në emisionin më të ri që startoi në Top Channel, Top Arena. Mes...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.