Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Neuropsikiatri Jusuf Ulaj: Ata që mohojnë virusin COVID-19, nuk e kanë në rregull trurin e tyre

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Neuropsikiatri Jusuf Ulaj thotë për RTV Dukagjinin se virusi COVID-19 prek shumë organe njerëzore por sipas tij kur kalon në mushkëri rrezikon edhe jetën e njeriut.

  “Por njëkohësisht ky virus prek edhe shëndetin mendor”, tha ai, përcjell Telegrafi.

  Ulaj për RTV Dukagjini thotë se nuk është gjithmonë e saktë kur nga IKSHPK-ja pas dy jave me virus i thërrasin pacientët dhe u thonë “jeni të shëruar”.

  “Kjo nuk është gjithmonë e saktë. Ata mund të mos paraqesin rrezik për infektimin e tjerave por nuk kanë bërë analizat edhe në aspektin mendorë te atij pacienti”.

  Neuropsikiatri thotë se ata që mohojnë ekzistencën e virusit nuk janë diçka në rregull pasi sipas tij njerëzit normal e kanë frikën nga virusi.

  “Ata që mohojnë virusin unë lirisht mund t’i quaj njerëz të verbër ose njerëz që nuk është në rregull diçka me trurin e tyre pasi çdo njeri normal e sheh se ky virus ekziston dhe është në mesin tonë”.

  Ulaj thotë se virusi shkakton frikë te njeriu pos dëmtimeve fizike.

  “Në radhë të parë është frikë për vetën, frika për familjen se mos ata po infektohen, frika nga e ardhmja, frika nga humbja e vendit të punës, frika për shërbime shëndetësorë pasi disa institucione nuk i presin më pacientët”, tha ndër të tjera Jusuf Ulaj./

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.