×
 • Opinione
 • Opinione

  Në Washington, zërat për sanksione janë më të forta se kurrë

  Baton Haxhiu
  15 Shkurt 2024

  Nga Baton Haxhiu:

  Në Ballkanin Perëndimor, peizazhi politik po përballet me një zhvillim dramatik: Kështu paralajmëroi O’Brien për Albin Kurtin.

  Kryeministri i Kosovës, po humb çdo ditë nga partneriteti i vjetër transatlantik.

  Ndërkohë, në Washington dhe në Bruksel, zërat po ngrihen për sanksione të rrepta ndaj qeverisë së tij, duke ia pamundësuar aksesin në ndihmat ekonomike dhe duke e penguar shtrirjen e sovranitetit të Kosovës.

  Në të vërtetë kjo ka ndodhur. Vetëm Ministri i Mbrojtjes mund të anashkalohet në historinë e sanksioneve ndaj kësaj qeverie.

  Në një periudhë kur marrëdhëniet ndërkombëtare po përjetojnë tensione të mëdha, qeveria e Kurtit po ndeshet me ballafaqim që përfundon në sanksione.

  Sidoqoftë, tani, me arritjen e një pikë të kthesës, partneriteti tradicional me Shtetet e Bashkuara dhe me Bashkimi Evropian po shkon në rrugën e përfundimit.

  Në Washington, zërat për sanksione janë më të forta se kurrë, duke dërguar një mesazh të fuqishëm për qeverinë e Kosovës: nëse nuk ndryshojnë kursin e tyre, pritet të përballen me pasoja të rënda.

  Në Bruksel, ndërkohë, vlerësimet për të ardhmen e integrimit të Kosovës në Bashkimi Evropian janë në pikën më të ulët që nga përfundimi i luftës së Kosovës.

  Sanksionet e propozuara dhe bllokimet e mundshme e bëjnë të qartë se rruga drejt anëtarësimit është e mbuluar me pengesa të konsiderueshme.

  Në këtë kontekst, Kurti dhe qeveria e tij po përballen me një sfidë të paparë: si të ruajnë integritetin e Kosovës dhe të sigurojnë mirëqenien e qytetarëve të saj në një ambient ndërkombëtar gjithnjë e më të vështirë.

  Në një vendim për të ardhmen e Kosovës, Kurti dhe qeveria e tij duhet të marrin masa të mençura dhe të vendosura për të shmangur një katastrofë të mundshme politike dhe ekonomike.

  Ndërkohë, në kryeqytetet e Perëndimit, sytë janë të fiksuar në zhvillimet në Prishtinë, duke pritur me padurim për të parë se si do të reagojë qeveria e Kurtit ndaj kësaj sfide të jashtëzakonshme.

  Në një kohë kur Ballkani Perëndimor po kalon një moment vendimtar, roli dhe udhëheqja e Kosovës shfaqet si një faktor kritik, kërcënues, në stabilitetin dhe integritetin e rajonit.

  Nëse ju kujtohet çfarë kishte shkruar një diplomat për Albin Kurtin.

  Ai në tetë pika kishte reflektuar duke paralajmëruar se çfarë do t’i ndodh Kosovës dhe qeverisë së saj.

  Pikëpamjet e tij shpesh sfidojnë status quo-në, duke nxitur dilema serioze se ku çojnë politikat e tij.

  Edhe pse mungojnë qartësisht fjalitë dhe debatet brenda komunitetit tonë. Si kujtim reflektimet perëndimore për tetë çështje.

  Tetë problemet themelore të Albin Kurtit që i kishte shkruar me herët një autor diplomat dhe zyrtar i lartë i një vendi mik të Kosovës, tregojnë se sa është acaruar situata edhe sot kur po flasim.

  Ai kishte shkruar kështu:

  Ne nuk jemi kundërshtarë të Kosovës.

  Nuk ka asnjë mënyrë për ta thënë këtë: Kurti është ndoshta i vetmi politikan shqiptar i Kosovës që e percepton Komunitetin Perëndimor si kundërshtar.

  Fatkeqësisht, Kurti është gjithashtu politikani i parë kosovar që bindë një pjesë të publikut të Kosovës se Komuniteti Perëndimor, duke përfshirë disa nga aleatët kryesorë të Kosovës, po komplotojnë disi për të minuar shtetësinë e Kosovës.

  Është jashtëzakonisht e pakëndshme se si propaganduesit e Kurtit po e heqin ngadalë nga kujtesa kolektive e të rinjve kosovarë rolin vendimtar të Komunitetit Perëndimor në historinë e re të Kosovës.

  Lufta kundër armatës së Millosheviçit, miliarda dollarë për rindërtimin e Kosovës, mbështetja vendimtare për pavarësinë e Kosovës dhe procesin e ndërtimit të kombit duken të gjitha të pamjaftueshme për të merituar besimin e Kurtit.

  Dikush duhet të jetë mjaft i mirë.

  Kurti nuk e pëlqeu politikën e Presidentit Trump për Kosovën, kështu që ai favorizoi dhe bëri fushatë për Biden.

  Për ironi, ai nuk është i kënaqur as me politikën e Presidentit Biden për Kosovën.

  Kurti pretendoi se kancelarja Merkel mbështeti autokratët në këmbim të stabilitetit. Disa thonë se ai dhe njerëzit e tij ishin të emocionuar me ardhjen në pushtet të kancelarit Scholz.

  Kurti tani nuk është i kënaqur as me politikat e Scholz.

  Dikush duhet të jetë mjaft i mirë!

  Komplikimet e panevojshme kanë sukses vetëm në gërryerjen e besimit.

  Me pëlqimin e tyre, zbatimi i Marrëveshjes Themelore tani është pjesë përbërëse e rrugës së anëtarësimit të Kosovës dhe Serbisë në BE.

  Themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është obligim ndërkombëtar për Kosovën, i riafirmuar edhe në Marrëveshjen Themelore. Nuk ka rrugëdalje.

  Asnjë lojë fajësimi apo ushqyerje tensionesh nuk mund t’i çlirojë palët nga detyrimi për të zbatuar marrëveshjen.

  Komplikimet e panevojshme kanë sukses vetëm në gërryerjen e besimit.

  Peng i dizajnit të tij.

  Komuniteti Perëndimor shkoi shumë më tepër duke ofruar garanci të shumta, në disa raste, se nuk do të lejonte përsëritjen e skenarit të Republika Srpska ose ndonjë gjë tjetër që cenon karakterin unitar të Kosovës.

  Megjithatë, ne nuk kemi nevojë për një marrëveshje ndërkombëtare apo negociata të lodhshme që zgjaten për dekada për të krijuar një organizatë të tipit OJQ. Kurti dhe zyrtarë të tjerë të Kosovës qëllimisht neglizhojnë se edhe korniza ekzistuese ligjore ofron bazën për bashkëpunim dhe koordinim të gjerë ndërkomunal.

  Kurti e di se Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të ketë karakter të dallueshëm dhe kapacitet ligjor dhe të ofrojë një kornizë të arsyeshme vetë-menaxhuese për serbët e Kosovës.

  Duke dhënë garanci publike se ASMM nuk duhet të cenojë karakterin unitar të Kosovës, Komuniteti Perëndimor bëri më se të mjaftueshme.

  Nuk është detyra jonë të zgjidhim Kurtin nga komplotet politike të projektimit të tij. Kjo është mes tij dhe popullit të Kosovës.

  Mungesa e drejtësisë, faji i supozuar i bashkësisë ndërkombëtare.

  A duhet të jemi më të ashpër ndaj Serbisë? A duhet të rregullohet politika e Komunitetit Perëndimor?

  Ndoshta po.

  Mirëpo, këtë nuk i takon Kurtit dhe nuk është problem i Albin Kurtit. Problemi i Kurtit është se ai duhet të bëjë pjesën e tij.

  Për shkak të kreativitetit të thellë të Kurtit për të komplikuar gjithçka, procesi i dialogut u zvogëlua në diçka që rrotullohej rreth gabimeve strategjike të Kosovës dhe jo nevojave të Kosovës.

  Naiviteti perëndimor nuk është problemi i vërtetë.

  Lufta në Ukrainë nuk ka të bëjë vetëm me Ukrainën.

  Bëhet fjalë për drejtimin e botës nesër.

  Nëse Kurti është aleati ynë, ai duhet të fillojë të sillet si një dhe të mos ligjërojë për gjëra përtej përshkrimit të punës së tij. Çdo minutë e humbur në komplikime të panevojshme në Kosovë është një plus për kundërshtarët tanë.

  Injorimi i kufizimeve të Kosovës është i rrezikshëm.

  Si kryeministër, njeriu duhet të njohë vendin dhe kufizimet e popullit të tij. Askush nuk e konteston se Kurti është një individ i ditur me njohuri të gjera dhe të larmishme.

  Megjithatë, drejtimi i një kombi kërkon më shumë finesë dhe shumë më pak arrogancë sesa kryesimi i një debati intelektual.

  Demokratizimi i Serbisë, korrigjimi i kursit të politikave të komunitetit perëndimor dhe çështje të ngjashme nuk janë pjesë e përshkrimit të punës së kryeministrit të Kosovës.

  Kosova nuk është superfuqi.

  Nëse Kosova nuk ka një arsenal të fshehtë bërthamor, Kurti dhe të tjerët si ai duhet të përpiqen ta lokalizojnë Kosovën në hartën e botës.

  Mund të jetë hapës i syve.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Opinione23 Prill 2024
  Shkruan Hisen Berisha  Pas dështimit të serbëve për të realizuar të drejtën e tyre politike për të zgjedhur kryetarët e tyre në...
  Opinione22 Prill 2024
  Nga: Ben Andoni  Bojkoti i djeshëm serb i zgjedhjeve në Veri ishte krejt i dukshëm dhe i pritshëm, por ajo la një...
  Opinione21 Prill 2024
  Opinion nga Ramiz Lladrovci Të jesh nga Gllanasella, nuk është aspak e lehtë. Është fshat që ka dhënë kontribut të madh për...
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...
  Vip23 Prill 2024
  Vittoria Ceretti dukej sensacionale në një sërë fotografish nga arratisja e saj ekzotike të hënën. Modelja italiane, 25 vjeçe, e cila është...
  Lajme23 Prill 2024
  Në cilësinë e Koordinatores Kombëtare kundër dhunës në familje, dhunës ndaj grave dhe dhunës me bazë gjinore, javën e kaluar, ministrja e...
  Lajme23 Prill 2024
  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka thënë se procesi i votimeve në veri për shkarkimin e katër kryetarëve aktualë,...
  Vip23 Prill 2024
  Këngëtari, Luiz Ejlli dhe reperi, Ledri Vula gjatë ditës së sotme kanë publikuar video se bashku. Studio muzikore, i ka bërë bashkë...
  Vip23 Prill 2024
  Pas përfundimit të aventurës së tij në shtëpinë më të famshme në Shqipëri, Lidi i është kthyer jetës së përditshme duke qenë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.