×
 • Auto
 • Auto

  Në vitin 2024, makinat elektrike do të përbëjnë 20% të tregut në Evropë

  FrontOnline
  02 Dhjetor 2023

  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet nga 14 në 20 për qind vitin e ardhshëm, parashikon shoqata ACEA. Sa një e pesta e tregut të makinave të reja në 2024 duhet të jenë modele elektrike, tha presidenti i ACEA, Luca de Meo, megjithëse i gjithë tregu parashikohet të rritet vetëm simbolikisht me 2.5% vitin e ardhshëm, përcjell FrontOnline.

  De Meo, i cili është edhe CEO i Grupit Renault, tha se lançimi i elektriciteteve të përballueshme do të ndihmojë në rritjen e tregut të automjeteve elektrike. “Ne po përpiqemi të aplikojmë motorë EV për produktet që janë më të zakonshme dhe në qendër të interesit të tregut,” tha de Meo, duke përmendur automjetet e ardhshme me bateri të vogla si Renault 5 EV, Citroen e-C3 dhe EV me kosto të ulët nga Volkswagen. Ato makina do të përdorin bateri më të vogla dhe më të lira, të cilat do të ulin çmimet e tyre dhe do të rrisin kërkesën. Renault 5 do të shitet për rreth 25,000 euro, dhe disa modele Citroen dhe Renault do të jenë nën 20,000 euro në dy vitet e ardhshme./FrontOnline/

   

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Auto29 Shkurt 2024
  BMW nuk ka plane të prodhojë konceptin Z4 Coupe. Pas debutimit të konceptit të tij vitin e kaluar, u përhapën thashetheme duke...
  Auto28 Shkurt 2024
  Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple braktisi planet për të prodhuar makinën e tij elektrike pasi mbylli Grupin e Projekteve Speciale që punonte...
  Auto27 Shkurt 2024
  Nuk është sekret që Ministritë Evropiane të Mjedisit po punojnë për vendosjen e tarifave shtesë për pronarët e automjeteve me motorë SUS....
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...
  Vip29 Shkurt 2024
  Të lindurit në vitin e brishtë, më 29 shkurt, kanë një ditëlindje ndryshe nga kushdo tjetër. Kjo datë është vetëm një herë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 16:00, në...
  Lajme29 Shkurt 2024
  KFOR-i ka bërë të ditur se një person me armë zjarri (lodër) në veri të Mitrovicës sot pasdite ka filluar të sillej...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.