×
 • Lajme
 • Lajme

  Në Pejë mbahet debat publik për projektligjin e KPM-së

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në.

  Fshehja e pronarëve të portaleve, shpërndarja e videove nga faqe të ndryshme pa leje e pa mbulim të fytyrave të fëmijëve, transparenca financiare, vula e garancisë dhe obligimi për regjistrimin e të gjitha medieve në Kosovë, ishin vetëm disa nga shqetësimet që u ngritën nga pjesëmarrësit në këtë dëgjim publik.

  “KPM -ja do të duhet të bëj më shumë për mbrojtjen e privatësisë së secilit person, jo vetëm fëmijëve për arsye se me potencuar në një portal, me ja përmend emrin nëse është përfshirë qoftë edhe në një aksident apo incident edhe në fund për me shkruar prezumimin e pafajësisë, për mua nuk është etike dhe nuk veproj kështu”, tha Valdrin Daci.

  “Ju flisni për gjobat, asnjë moment nuk thatë dicka për shpërblimet, atij që e meriton, për të krijuar profesionalizëm ndërgjegje dhe përgjegjësi. Dhe asnjë portal, apo edhe media tjera nuk i japin llogari askujt për asgjë hiq e ajo është papërgjegjësi e madhe, mos koordinim”, tha Rrustem Gërguri.

  “Si do të zbatohet ku ligj përderisa nuk regjistrohen të gjitha mediet, pra duhet të bëhet obligative që të regjistrohen këto medie edhe të respektohet integriteti i qytetarëve në plotni”, tha Ardit Gërvalla, transmeton RTK.

  Kryetari i Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, Valon Ramadani, tha se sot për sot mediat online nuk janë të rregulluara fare, ato që kanë video e jo shkrim, kështu që çdo mendim i juaji llogaritni që mund të jetë vendim për ne.

  “Me 26 të këtij muaji është paraparë data kur komisioni mblidhet edhe i shqyrton të gjitha këto komente sugjerime, adresime të cilat do t’i adresojmë pranë komisionit parlamentar ku janë të përfshira të gjitha partitë”, tha Ramadani.

  Nga të pranishmit në dëgjim publik u tha se ka edhe shumë çështje të tjera të cilat duhen adresuar komisionit parlamentar mbi ligjin për KPM-në. Por, u tha se duhet pjesëmarrje më e madhe e përfaqësuesve të medieve, OJQ -ve  dhe vet qytetarëve.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Në Parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren, është hapur edicioni i dytë i Festivalit të Shkathtësive Digjitale, ku qindra studentë po...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka njoftuar të gjithë qytetarët e Kosovës, se është normalizuar qarkullimi në pikat kufitare me Serbinë. Kjo...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Të tjera
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot gjatë ditës janë paralajmëruar protesta në Serbi, përkatësisht në zonën afër pikë-kalimit kufitar me Kosovën, në Jarinjë. Aktualisht situata është e...
  Lajme25 Maj 2024
  Sa herë që bie shi, shumë pjesë të Prishtinës bllokohen nga uji, sidomos disa rrugë ku veturat nuk mund të kalojnë. Situatë...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot në ambientet e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) u mbajt Takim përmbyllës për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.