×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në këtë foto fshihet një mashtrim i madh

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Shtrimi i tapeteve në rrugë dhe kalimi mbi to i makinave dhe kamionëve për ditë të tëra është një sjellje normale në Manisa të Turqisë, e cila njihet për numrin e madh të prodhuesve të këtij produkti.

  Tapetet prodhohen dhe shtrohen në rrugë duke u lënë aty në mënyrë që të kalojnë makinat dhe kamionët me qëllimin për t’u dukur si të vjetër në mënyrë që më pas të shiten në tregun amerikan dhe evropian si tapete antike, raporton abcnews.al.

  Ato lihen aty për dy javë duke u kthyer para dhe mbrapa dhe pasi duken si antike, merren kontrollohen dhe më pas lahen për t’u bërë gati për treg.

  Bëhet fjalë për një biznes miliona euro, i cili është duke u zhvilluar nga muaji në muaj.

  Ka prej tyre që e cilësojnë këtë praktikë si një mashtrim për shkak se tapetet që shiten si antike nuk janë të tillë, megjithatë prodhuesit janë duke iu gëzuar fitimeve të mëdha për ta lënë moralin për një herë tjetër.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Tetë vende të BE-së kanë kërkuar sanksione ndaj prokurorëve, gjykatave dhe zyrtarëve të burgjeve të Rusisë për vdekjen e Alexei Navalny. Letra...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Të tjera
  Sport28 Shkurt 2024
  Napoli është rikthyer te fitoret në Serie A pas tri ndeshjeve radhazi pa shijuar tri pikët. Kampioni në fuqi i Italisë mposhti...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.