×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Itali përurohet statuja e Shën Nënës Tereza

  FrontOnline
  03 Dhjetor 2023

  Ambasadorja Lendita Haxhitasim së bashku me kryetarin e Komunës së Tolentino në Rajonin Marche, Mauro Sclavi Sindaco, si dhe presidentin e shoqatës së diasporës “Foleja e Shqiponjave”, Gzim Gashi, përuruan monumentin e Shën Nënës Tereza.

  Statuja prej bronzi, vepër e punuar nga skulptori nga Kosova, Naim Spahiu, është dhuratë e familjes Gashi për qytetin e Tolentinos.

  Në njoftimin e Ambasadës së Kosovës në Itali thuhet se familja Gashi e dhuroi këtë vepër në shenjë falënderimi dhe mirënjohjeje për komunitetin e Tolentinos, i cili gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999 ka ndihmuar bashkëatdhetarët me ndihma./Front Online

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Jo rrallëherë, gazetarët janë cak i kanosjeve e sulmeve që kryesisht lidhen me punën e tyre. Një rast i tillë ka ndodhur...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka thënë se opozita nuk është duke e bllokuar...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka folur në lidhje me Samitin e Tiranës. Ajo u shpreh se nuk ishte fotografi...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.