×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Australi gjendet çokollata 120-vjeçare në gjendje të ngrënshme

  FrontOnline
  24 Dhjetor 2020

  Një kuti me çokollata 120-vjeçare u zbulua në koleksionin e gjërave personale të poetit australian Banjo Patterson.

  Kutia në të cilën u gjet çokollata, është pjesë e dërgesave që ushtarët morën gjatë Luftës së Boerit në Afrikën e Jugut 1899-1902. Për habinë e shkencëtarëve, ajo ishte pothuajse e paprekur kur u zbulua, gati 120 vjet më vonë.

  “Ishte një aromë interesante kur e hapëm kutinë. Ne e kuptuam se ishte në të vërtetë çokollata që ishte mbështjellë dhe paketuar,” tha Jennifer Todd nga Biblioteka Kombëtare e Australisë për ABC.

  Ndryshe, mbretëresha Victoria kishte urdhëruar që kuti të tilla prej llamarine me çokollatë t’u dërgoheshin ushtarëve. 35 tonë çokollatë “Cadbury” ishin prodhuar dhe ajo pagoi personalisht, ndërsa fjalët “Afrika e Jugut 1900. Ju uroj një Vit të Ri të lumtur” ishin shtypur në kuti.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.