×
 • Lajme
 • Lajme

  Ndërrohen komandantët e Komandës Rajonale të KFOR-it në Lindje, foto nga ceremonia në Bondsteel

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale të KFOR-it në Lindje, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në kampin Bondsteel afër Ferizajt.

  Dorëzimi i flamurit të NATO-s u bë mes komandantit në largim, kolonel Kenneth Walker dhe kolonelit Jason Baker, komandantit të ardhshëm.

  KFOR-i njoftoi se Ulutas shprehu vlerësimin e tij për kolonelin Walker.

  “Integrimi, bashkëpunimi dhe koordinimi juaj i gjerë me të gjithë homologët tuaj në fushën tuaj të përgjegjësisë kanë qenë të paçmueshme për të mbështetur përpjekjet e gjera dhe të përditshme të KFOR-it drejt sigurisë së qëndrueshme”, ka thënë komandanti i KFOR-it.

  Ai i uroi kolonel Bakerit mandat të suksesshëm, duke theksuar se është plotësisht i bindur në aftësinë e “personelit të ri amerikan për të vazhduar ta bëjë Komandën Rajonale Lindje një shtyllë themelore të misionit të KFOR-it në mbarë Kosovën”.

  “Në ceremoni morën pjesë autoritetet civile dhe ushtarake, duke përfshirë edhe ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Shkëlqesia e Tij Jeffrey Hovenier”, thuhet në komunikatën e KFOR-it.

  “KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme. KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë”, thuhet në fund të komunikatës.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.