×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Navalny u vra nga një grusht në zemër, metodë e përdorur në periudhën sovjetike

  FrontOnline
  21 Shkurt 2024

  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e Bashkimit Sovjetik.

  Vladimir Osechkin, themeluesi i grupit të të drejtave të njeriut Gulag.net, i cili është i informuar nga një rrjet i gjerë i të burgosurve dhe zyrtarëve rusë, tha për The Times se ai besonte se autoritetet ruse e kanë lënë Navalny në temperatura shumë të ulëta, -27 gradë Celsius, përpara se ta ekzekutonin me një grusht të vetëm.

  Aktivisti citoi si provë komentet e një burimi që punonte në qendrën e paraburgimit të Rrethit Arktik ku vdiq Navalny, i cili tha se kishte mavijosje në trupin e tij kur ai vdiq, në përputhje me teknikën e përdorur dikur.

  Njerëzit e Navalny nuk i kanë komentuar akuzat dhe gruaja e tij, Yulia Navalny, ka thënë se beson se burri i saj ishte helmuar me Novichok. Raportet për mavijosje në trupin e tij gjithashtu mbeten të pakonfirmuara.

  E gjithë kjo vjen pasi gjykata në qytetin Salekhard, qyteti ku supozohet se u mor trupi i Navalny pas vdekjes së tij, tha se do të shqyrtonte kërkesën e nënës së tij që trupi i tij t’i dorëzohej më 4 mars./FrontOnline/

  Artmotion dhe DigitAlb arrijnë marrëveshje të re bashkëpunimi pesëvjeçar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ndihmëssekretari i Byrosë për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike i Departamentit të Shtetit Amerikan, James O’Brien, nesër do qëndrojë në Beograd. Ai madje...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ka dështuar për të tretën herë, nisja e gjyqit të themelit për 19 të pandehurit në dosjen e ashtuquajtur si “Plumbi i...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Të tjera
  Ekonomi19 Prill 2024
  Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.