×
 • Lajme
 • Lajme

  Nagavci: Degradimi shumëvjeçar në arsim ka ndikuar në cilësi

  FrontOnline
  05 Dhjetor 2023

  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagvaci i akuzon qeverisjet e kaluara për rezultatet e dobëta të nxënësve kosovarë në PISA.

  Ajo thotë se ndryshimet në arsim nuk mund të ndodhin brenda një viti apo një mandati, por kërkon kohë më të gjatë.

  “Rezultatet nuk mund të përmirësohen për një vit, as për një mandat të qeverisjes, por kërkon më shumë kohë, pasi degradimi që ka ndodhur me dekada ka ndikuar në cilësi”, deklaroi Nagavci, sipas të cilës, është hera e tretë që Kosova merr pjesë në këtë test, e si pasojë edhe kësaj here me rezultate shqetësuese dhe brengosëse.

  Ajo tha se në rezultatet e dobëta të arsimit ka ndikuar edhe ndërrimi i qeverisjeve të shpeshta në Kosovë, derisa reagimin e dy partive politike opozitare, PDK e LDK për testin e PISA-s, ajo i konsideron jo të sinqerta.

  “PDK dhe LDK, herë njëra e herë tjetra e herë së bashku, kanë qenë për një dekadë e më shumë në pushet”, tha ajo në emisionin RTK Prime.

  Nagavci për cilësinë e dobët në testin ndërkombëtar ia lë disa faktorëve, përfshirë politikat lokale e qendrore, grevat në arsim të cilat i quan politike, tekstet shkollore me shumë gabime e pasaktësi, por edhe kushtet në arsim.

  “Nuk është vetëm një faktorë që ka ndikuar në këto rezultatet, janë disa: politikat nga niveli qendror e lokal, punësimi i mësimdhënësve të pakualifikuar, kurrikulat, tekstet shkollore, inspektimi…etj”, tha ajo.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Të tjera
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit. Kjo, për shkak të kushteve...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish nënkryetarja e komunës së Prishtinës dhe ish ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Arsimit, Donjeta Sahatçiu, ka reaguar pas anulimit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar për vizitë në Katar. Ajo atje po merr pjesë në tryezën ekonomike ndërmjet Kosovës...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Zjarrfikësit në Kosovë vazhdojnë të jenë të pakënaqur me kushtet e punës. Edhe viti 2024 për ta ka filluar njëjtë sikurse viti...
  Sport25 Shkurt 2024
  Arsenali ka bërë historinë në Ligën Premier pas fitores së thellë me rezultat 4-1 ndaj Newcastle United në ‘Emirates’. Pasi Liverpooli dhe...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Një rrahje mes disa personave ka ndodhur në rrugën “Isa Boletini” në Prishtinë rreth orës 12:00. Policia pas pranimit të informatës ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.