×
 • Lajme
 • Lajme

  Musliu publikon deklaratën e patriarkut serb Porfirije, ku dezinformon rreth Kosovës

  FrontOnline
  15 Maj 2024

  Drejtori i Institutit Octopus, Agim Musliu, ka publikuar një deklaratë të patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe, Porfirije.

  Në këtë deklaratë, sipas Musliut, patriarku serb ka përdorur gjuhë të urrejtjes dhe ka dezinformuar rreth shtetit të Kosovës.

  “Gjuhë e urrejtjes nga Porfirije, patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, i cili dezinformon kundër Republikës së Kosovës, dhe e quan atë ‘Serbia e Vjetër’. Vendet perëndimore kanë reaguar dje për ndalimin e hyrjes së tij në Kosovë”, ka shkruar Musliu në X.

  E patriarkut serb, para disa ditësh, Ministria e Punëve të Jashtme ia ka refuzuar kërkesën për të vizituar Patriarkanën e Pejës.

  Ky veprimcështë kritikuar nga vendet e QUINT-it.

  “Vendimi i Qeverisë është në kundërshtim me dispozitat e Planit të Ahtisaarit, i cili qartë specifikon të drejtat, privilegjet dhe imunitetet për klerikët e Kishës Ortodokse Serbe dhe nuk është në përputhje me obligimet e Kosovës në dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, thuhej në reagimin e tyre.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Lajme27 Maj 2024
  Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shënuar “Dita e Përkujtimeve”. Qëllimi kryesor i kësaj feste është të nderojë dhe të kujtojë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në pritjen e organizuar nga Asociacioni i Malit të Zi me rastin e...
  Lajme27 Maj 2024
  Të hënën, Policia e Kosovës pas një pune intensive rreth orës 14:00, në fshatin Koshuticë të Leposaviqit, ka ndaluar pesë automjete të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Lajme27 Maj 2024
  Profesori Bujar Dugolli e konsideron hap të rëndësishëm avancimin e statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s. Dugolli tha se kalimi...
  Vip27 Maj 2024
  Xhensila dhe Bes Kallaku duket se kanë zgjedhur që përmes projekteve të tyre muzikore të dërgojnë mesazhe, duke “sulmuar” dhe hedhur fajin...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Lajme27 Maj 2024
  sh-Kryediplomati i Kosovës e nënkryetari i PDK-së Enver Hoxhaj, ka thënë se mënyra se si u votua në OKB në lidhje me...
  Lajme27 Maj 2024
  Bashkëpunimi në fushën e zhvillimit të qëndrueshëm, investimeve strategjike, investimeve në energji të pastër dhe mbrojtje të mjedisit, ishin temat në fokus...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.