×
 • Lajme
 • Lajme

  Mushkolaj: Vendimi për dinarin është politik, me Serbinë s’ka probleme teknike

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi është marrë nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK).

  Mushkolaj në “Debat Plus” tha se në raport me Serbinë s’mund të ketë asgjë teknike, dhe se në fund, sipas tij, do të nënshkruhet një marrëveshje politike, e cila do ta zgjidhë problemin e dinarit serb.

  “Nuk besoj që kjo mbetet në nivelin teknik, nuk ka asgjë teknike me Serbinë. Gjithsesi ka me u nënshkru një marrëveshje mes BQK dhe bankës popullore të Serbisë, s’ka zgjidhje tjetër, zgjidhja është politike, jo teknike”, tha ai.

  “Them që asgjë teknike s’ka me Serbinë, s’ka pasur asnjëherë, edhe pse tingëllon teknike që e kemi dërguar një guvernator. Vendimi për euron është vendim politik, në një moment të caktuara, pavarësisht se askush s’po e mohon që e ka marrë BQK. BQK prej që u themelua dinari, ka qenë në qarkullim, sadoqë mundemi me vlerësu që vendimi është profesional, vendimi është politik, në raport me Serbinë s’ka vendime teknike. Dialogu në Bruksel s’mundet me qenë teknik, edhe në të kaluarën dialogu s’ka qenë teknik”, vijoi ai.

  Mushkolaj tha se çështja e dinarit është problemi politik më i vështiri nga shumica e problemeve të tjera politike dhe se vendimet që do ta zgjidhnin këtë situatë do të jenë politike.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Të tjera
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.