×
 • Lajme
 • Lajme

  Murati numëron të mirat që do të sillte anëtarësimi në SEPA, thotë se aplikacioni do të jetë sipas standardeve

  FrontOnline
  28 Shkurt 2024

  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin e vendeve të Ballkanit Perëndimor “BP6 drejt SEPA” që është mbajtur në Tiranë.

  Ai ka thënë se anëtarësimi në Zonën e Vetme të Pagesave në Bashkimin Evropian do ta lehtësonte lëvizjen e lirë të mallrave, punës, kapitalit dhe parave.

  “Nga kjo do të përfitonin të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Do të reduktohej ekonomia informale, bankat do ta përmirësonin veten dhe kjo do ta nxiste tregtinë rajonale dhe do të ndikonte në rritjen e ekonomive formale”, është shprehur Murati.

  “Ajo që po bëjmë ne si qeveri dhe Ministri e Financave, është se po hartojmë ligje për të incentivuar përdorimin e transaksioneve dhe pagesave pa para në dorë duke limituar ato sa më shumë të jetë e mundur, biznes me biznes dhe klient me klient. Duke pasë më shumë trans pa kesh kjo na bën që të kemi më shumë informacion dhe kjo kthehet në politika më të mira, duke adresuar të gjitha kanalet e pagesave. Do të ketë probabilitet më të vogël që të kemi problematika.

  Murati ka thënë se në momentin që Kosova do ta bëjë aplikimin për anëtarësim në SEPA, ai do të jetë në përputhje me standardet e kërkuara.

  One Stop Shop i Petrol Company, një market ndryshe në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.